Protesto bazı sektörlerin yüzünü güldürebilir

Oyuncak: Türkiye'de satılan her 100 oyuncağın 95'i Çin'den ithal ediliyor. Fiyatları oldukça ucuz olan bu oyuncukların sağlık açısından büyük riskler taşıdığı ileri sürülüyor.
Ayakkabı: Türkiye'deki önemli işkollarından birisi olan ayakkabıcılık sektörü son yıllarda adeta Çin istilasına uğradı. Sektörün en az yüzde 50'sinin Çin işgali altında olduğu ifade ediliyor.
Tekstil: Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden tekstil ve hazır giyim son üç yıldır Çin'den gelen ürünler yüzünden zor günler geçiriyor. Birçok imalathane kapanırken, yüzlerce kişi bu yüzden işini kaybetti.
Manifatura: Son beş yıldır Çinliler yüzünden zor günler geçiren bir diğer sektörde manifatura sektörü. Sektördeki Çin ve Hint mallarının oranı yüzde 60 düzeyinde.
Bilgisayar: Çin mallarına boykot en çok bilişimseverleri üzecek. Zira sektörün yüzde 60'nı elinde bulunduran Çinliler ucuz elektronik ürün almaya olanak sağlıyordu.
Klima: Çinliler, son yıllarda klima fiyatlarının ciddi şekilde düşmesinde etkili oldular. Türk malı ürünlere göre çok daha fazla elektrik harcayan ucuz klimalar tüketicilerden büyük ilgi görüyordu.
BİZE ULAŞIN