Yabancı bankalar TL tahvilini hatırladı, faiz dip yaptı: %11.4

Bono faizi % 11.37 ile tarihi dipte... Düşüşün 2 önemli nedeni var. Biri Merkez'in 'faiz indiriminde yerimiz var' açıklaması. Diğeri de yabancı bankaların TL cinsinden tahvil ihracı... Bir haftada 600 milyonluk ihraç yapıldı

Yabancı bankaların Türk Lirası'na (TL) dayalı tahvilleri ihraçları son 1 haftada hız kazandı. Temmuz'un ilk haftasında KFW, IFC, Rabobank ve Kommuninvest bankaları yaklaşık 600 milyon liralık TL dayalı tahvil ihracı gerçekleştirdi. KFW'nin 400 milyon liralık yeni tahvil ihracı son yılların en büyük ihracı olarak dikkat çekti. Bu yılın ilk haftasındaki ihraçlar geçen yılın temmuz ayındaki 554 milyon dolarlık ihracın yüzde 10 üzerinde gerçekleşti. Yabancı bankaların artan tahvil ihracı moralleri yükseltirken toplanan paraların Türkiye'ye girmesi faizleri hızla aşağı çekti. Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 14.37'ye kadar inerken, tarihinin en düşük seviyesini gördü. Global Yatırım Hazine Müdürü Abdullah Kunt, yabancı bankaların ihraçlarının Türkiye'ye duydukları güvenin bir göstergesi olduğunu belirterek, "Yabancı bankalar ihraçları Türkiye'ye duydukları güveni gösteriyor. Yatırımcılara cazip faiz fırsatı vermiş oluyorlar. Ayrıca, kur riski de görmedikleri anlaşılıyor" dedi.

FAİZ İNDİRİM BEKLENTİSİ ARTTI

Yeniden artan tahvil ihraçlarının yarattığı olumlu havaya, Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine devam edeceği beklentisi de destek veriyor. Geçen hafta Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı'nın "Faiz indirimleri için hala yerimiz var" demesi ile piyalarda faiz indirim sürecinin devam edeceği beklentileri arttı. Ekonomistlerin çoğunluğu Merkez Bankası'nın bu ayki toplantısında faizleri 25 baz puan daha indirerek, indirimlere ara vereceğini öngörüyordu. "Erdem Başçı'nın açıklamalarının ardından bu ayki faiz indiriminin 50 baz puan olacağı beklentisi güçlendi" diyen Finans Yatırım Başekonomisti Banu Kıvcı Tokalı, " Piyasalar toplamda 75-100 baz puanlık daha faiz indirimini fiyatlamaya başladı. Ben, 25 baz puanlık indirim yapılması ve temklinli olunması gerektiğini düşünüyorum. Ama Merkez Bankası'ndan gelen son sinyaller faiz indirimlerinin devam edeceği yönünde" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN