Durgunluk kaygısı dünyayı sarstı, İMKB hasarsız yol aldı

Veriler global ekonomide toparlanmanın yavaş olacağını gösterirken petrol 60 doların altına indi. Dünya borsaları sarsılıyor ama İMKB ayakta...

Dünya ekonomisinden gelen veriler toparlanmanın beklendiği kadar hızlı olmadığını gösteriyor. Büyüme için ümit bağlanan Çin'in ihracatı 8'in ay üst üste geriledi. Küresel ekonominin içine girdiği derin durgunluktan çıkamayacağı beklentisi ile brent petrol 60 doların altına geriledi. Petrol fiyatları 2009 zirvesine göre yüzde 17 düşüş gösterdi. Petrol fiyatlarında ve ekonomik aktiviteyi ölçen endekslerdeki gerileme borsaları bu haftada da sarstı. Haftanın en çok kaybettiren borsası yüzde 12'nin üzerinde kayıp veren Rusya Borsası oldu. Avrupa Borsaları ortalama yüzde 2, Japonya Borsası ise yüzde 5 değer kaybetti. Piyasaların önümüzdeki haftaki seyrini ABD'de açıklanmayua başlayan ikinci çeyrek şirket bilançoları belirleyecek.

İMKB'DE SINIRLI SATIŞ
Ekonomik durgunluk korkusu dünya borsalarını sarsarken İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda satışlar sınırlı kaldı. İMKB 100 endeksinin haftalık kaybı yalnızca yüzde 0.05 oldu. Meksa Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Aksoy'a göre İMKB, kısa dönemde dünyadan ayrışmaya devam edebilir. "IMF'ye yönelik beklentiler güçlendi. Bankaların ilk yarıda yine yüksek kâr açıklacağını düşünüyoruz" diyen Aksoy, "Bankalar sayesinde düşüşlerin sınırlı kalabilir. Bu nedenle kısa vadede dünyadan daha iyi performan göstermeye devam edebiliriz. Ancak, orta vadede bunun devam etmesi uygulanacak ekonomi politikalarına bağlı olacak" değerlendirmesinde bulundu.

FAİZLER DİPTE
İMKB'de satışlar hafta boyunca sınırlı kalırken, faizler tarihinin en düşük seviyesine geriledi. Gösterge tahvilin bileşik faizi, yabancı bankaların yeniden artan TL'ye dayalı tahvil ihraçları ve Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine devam edeceği beklentisi ile Perşembe günü yüzde 11.37'e kadar geriledi. Merkez Bankası'nın önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda faizleri 25 ya da 50 baz puan daha indirmesi bekleniyor.

BİZE ULAŞIN