Nabucco'ya ilk gaz müjdesi Türkmenistan'dan geldi

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov, 13 Temmuz'daki Nabucco imzası öncesi eldeki fazla gazı herkese satabileceklerini belirterek "Buna Nabucco da dahil" diye konuştu

Nabucco Boru Hattı'nın imza törenine iki gün kala boruları dolduracak doğalgaz konusunda Türkmenistan'dan sevindirici haber geldi. Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, Nabucco'ya gaz vermeye hazır olduklarını söyledi. Dün ülke televizyonuna konuşan Berdimuhammedov, Türkmenistan'ın şu anda ticaret için fazla gaza sahip olduğunu belirterek "Bunu yurt dışındaki herhangi bir tüketiciye satmaya hazırız. Buna Nabucco da dahil" dedi. Bu açıklama aslında uzun süredir Rusya'nın Güney Akımı ile rekabet içindeki Nabucco konusunda önemli fırsat içeriyor. Çünkü bu konuda en büyük soru işareti boru hattı değil hattın gazın nereden bulunacağı idi. Eleştiriler İran, Irak, Türkmenistan ve Azerbaycan'ı ikna etmeden bu hattın başarısının zayıf olduğu yönündeydi. Bu arada 13 Temmuz'da Ankara'da AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun da katılımıyla imzalanacak hükümetlerarası anlaşmanın detayları belli oldu. Edinilen bilgilere göre Türkiye transit ücretinden vazgeçmedi. Türkiye, transit ülke olarak geçen gaz üzerinden yüzde 15'lik pay talebini boru hattı tamamlandıktan sonra şirketlerle yapılacak anlaşmada gündeme getirecek.

Türkiye'nin vergi geliri 400 - 450 milyon euro

Ankara'da 7 yıl sonra somutlaşacak olan Nabucco için ilk adımı projeye ortak olan Avusturya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan başbakanları ile Başbakan Erdoğan atacak. İşte Hükümetlerarası Anlaşma'nın bazı detayları:
* Vergi gelirlerinin dağıtımında o ülkeden geçen uzunluk esas alınacak. Bu da Türkiye'den geçecek 2000 km'lik hat ile vergi gelirlerinin % 60'ının yani 2015 sonrası yıllık 400- 450 milyon euronun Türkiye'de kalması anlamına geliyor.
* Uluslararası şirketin bünyesinde oluşacak gelir, her bir ülkeden geçen boru hattı uzunluğuna göre belli olacak
* Anlaşma 50 yıl için geçerli olacak
* Şirketlerin oluşturacağı Hazar Kalkınma Ortaklığı ile arz edenler tekel oluşturacak. Böylece Türkiye, transit ülke olarak geçiş talebini 2015'ten sonra oluşturulacak bu yapıda gündeme getirecek.
* Boru hattı kriz anlarında batıdan doğuya da işleyecek.

BİZE ULAŞIN