Silkeleyerek 93 milyon TL kazanç

Borsadaki 'Keriz silkeleme' operasyonuyla ilgili 204 sayfalık iddianamede, 59 şüphelinin 14 hissede 93 milyon TL'lik kazanç iddia ediliyor. İddianamede sanıklar yabancı fonları etkilemek için Avrupa Borsa Yatırımcıları Birliği Sekreteri Paelinck'i bile iknaya çalışmış

Türkiye'nin önemli manipülasyon davalarından biri olarak 2 Nisan'da başlatılan 59 kişinin sorgulanıp, 4'ünün tutuklandığı 'keriz silkeleme' operasyonuyla ilgili iddianame hazırlandı. 204 sayfalık iddianamede 14 hissede 93 milyon TL'lik kazanç sağlandığı ileri sürüldü. İlginç telefon diyaloglarının da bulunduğu 204 sayfalık iddianamede yok yok! Sanatçı Orhan Gencebay'dan CHP milletvekili Çetin Soysal'a kadar uzanan iddianameye Avrupa Borsa Yatırımcıları Birliği Genel Sekreteri Jean Pierre Paelinck'in bile adı girmiş. 59 şüphelinin isimlerinin yer aldığı iddianamede, Arnavutköy'de 'turkkariyer.com' a ait ofiste toplanarak İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) 'operasyon' denilen 4 aşamalı işlemlere başladıkları belirlenen çetenin yapılanmasının 3 ayrı gruba bölündüğü belirtiliyor. Organizasyonun tepesine; Bekir Sani Karayal, Çetin Ganioğlu, Bahadır Karlıdağ gibi isimlerin otuldulduğu iddianamede Karayal'ın birebir iletişimde olduğu 10 kişilik bir 'beyin takımı' sayılıyor. Beyin takımı, grup adına işlemler yaparak, yerli-yabancı yatırımcılar bularak hedefe ulaşan üyelerden oluşuyor ve bu üyeler manipülasyon yapmak ve örgüt kurmak adıyla suçlanıyor.

ÜÇ AYRI GRUBA BÖLÜNMÜŞLER
İkinci grubun; beyin takımıyla iletişim kurarak kendi ya da başkalarının hesaplarını kullananlar olarak açıklandığı iddianamede son grubu üst gruplarda yer alan şahısların yönlendirmesiyle hesap açıp işlem yapanlar yer alıyor. Metro Turizm'in sahibi Galip Öztürk ve Orhan Gencebay gibi isimler bu listede yer alıyor. İddianamede adı geçen bir başka isim ise AB fonlarının yönetiminde söz sahibi olan Avrupa Borsa Yatırımcıları Birliği Sekreteri Paelinck. İddianameye göre, Pera Gayrimunkul Yatırım Ortaklığı ile Merko Gıda hisselerini 2 Haziran 2008'deki genel kurul öncesinde toplamaya başlayan grup, şirketin yüzde 51'ini ele geçirmek için rapordaki deyimiyle 'şov' yaparak Paelinck'i yatırıma iknaya çalıştı ancak başarılı olamadı.

'UÇUYORUZ ORHAN ABİ'
İddianameye Gencebay'ın Nurettin Çevik'le bir diyaloğu konulmuş. Çevik, Olmuksa hisselerinde uçtuklarını, Merko'ya gireceklerini söylüyor Gencebay ise nakit sıkıntısı içinde olduğu yanıtını veriyor. İşte1472 no'lu telefon görüşmesinin dökümü:
Çevik: Vallaha Olmuksa'da uçuyoruz Orhan Abi.
Gencebay: Yav bu ne yaa. Vallaha maşallah maşallah, kıyak.
Çevik: Abi bundan çıkıp Merko işini de halledeceğiz. Okan işinde de haberini bekliyoruz.
Gencebay: Nakit durumunda biraz sıkıntı var. Ancak bir arkadaşımı görevlendireceğim.

ARACIYA % 10 KOMİSYON
Grubun nakit sıkıntısı çektiğinde para bulmak için şehir dışına ve yurt dışına da adam gönderdiği de iddianamede yer aldı. Karayal'ın, Hatay'da bir işadamından 1.1 milyon lira getirdiği öne sürülen Aykut İ.'ye yüzde 10 komisyon verdiği saptandığı belirtildi. Grubun İMKB müfettişlerinin şirketlerde arama yapmadan önce haberlerinin olduğu da ortaya çıkarıldı.

GENCEBAY YARDIM ETMEKLE SUÇLANIYOR
İddianamede, Gencebay'ın suç örgütüne üye olmadığı ancak suç işlemek amacı ile kurulan örgüte bilerek ve isteyerek yardım ettiğinin anlaşıldığı belirtildi. İddianamede, Murat Aksoy'u arayarak, PEGYO hissesi almak isteyen Gencebay'ın, Karayal'ın izni ile bu hissedeki portföyünü 120 binden 150 bine çıkardığı belirtiliyor. PEGYO Genel Kurulundan önce 30 Mayıs 2008'de Orhan Gencebay, oğlu ve eşinin hesaplarında 150 bin adet hisse olduğu kaydedildi.

11 KİŞİLİK BEYİN TAKIMI
Şüpheliler listesinde manipülasyondan suçlanıp örgüt kuran, örgüte üye olan ve üye olmayıp yardım edenler diye ayrılmış.

İŞTE LİSTE:
ÖRGÜT KURANLAR
Bekir Sani Karayal Bahadır Karlıdağ Barış Gökahmetoğlu Çetin Ganioğlu Kemal Ak, Murat Aksoy, Suat Olgun Mürşit Çolak, Mehmet Akdere, Nihat Özçelik Hayati Üstün

ÜYE OLANLAR
Akın Şapçı, Ali Ateş, Bahattin Çarkçı, Burak Bulutak, Engin ve Serkan Kamil Kıralioğlu, Ercan İbrahim İşal, Faruk Memiş, Güneş Karababa, Hakan Avcı, Hüseyin Uğur Aksoy, Kani Ercüment Günyüz, Kartal Aytuğ Sevinçli, Kenan Ak, Murat Buran, Levent Ağan, Mehmet Çalışkan, Özgecan Fırıldak, Selim Yerebakan, Süleyman Küçük, Şahin Deniz, Şükrü Sanlı Yücel, Yaşar Şuşek, Murat Abbas, Mehmet Nureddin, Enver Çevik

YARDIM EDENLER
Banu Fettin, Can Öksün, Esra Sedef Tekin, Fatma Güzin Yılmaz, Selcan Kuyan, Serhat Üstün, Uğur Tan, Ahmet Çetin, Burak Saral, Tülay Bozkuş, Erkan Koca, Özcan Halaç, İsmail Aksu, Duncan John Blake, Osman Hacıoğlu, Galip Öztürk, Orhan Gencebay, Bayram Tosun.

BİZE ULAŞIN