21'inci asrın barış projesi: Nabucco

Nabucco'nun inşasına ilişkin imza yarın Ankara'da atılıyor. Ortadoğu ve AB'nin kaderini değiştirecek proje, İran'ın nükleer krizinden AB'nin enerji güvenliğine kadar birçok soruna çözüm fırsatı yaratacak

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı ile 20'nci yüzyıla damgasını vuran Türkiye, 21'inci asrın barış ve istikrar projesi olarak nitelendirilen Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesi'ni de hayata geçiriyor. Tarihi projenin 'Hükümetlerarası Anlaşması', yarın Ankara'da görkemli bir törenle imzalanacak. Küresel dengeleri değiştirecek olan Nabucco, enerji oyununda kartların yeniden dağıtılmasına yol açacak.

KITALAR YAKINLAŞACAK

Proje, Hazar, Ortadoğu ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin kaderini ortak hatta buluşturacak. İşte yaşanacak gelişmeler:
Nabucco'ya katılması beklenen İran'ın nükleer programının yarattığı uluslararası krizin aşılması için yeni fırsatlar doğacak.
AB'nin enerji arz güvenliği sağlanacak.
Projeye, gaz sağlayacağı öngörülen Irak'ın Türkiye ile ilişkileri derinden etkilenecek. Nabucco hattı, Irak'ın kuzeyinin terörist gruplardan arındırılması, Türkiye'nin güvenlik kaygılarının giderilmesi açısından stratejik rol oynayacak.
Projeye gaz sağlayacağını açıklayan Türkmenistan ve Azerbaycan tedarikçi olarak yer alacak.
Projeye, Rusya'nın da açık biçimde davet edilmesi, enerji ve doğalgazın Kafkaslarda barış ve istikrarın perçinleyecek. Boru hattı, Türkiye üzerinden geçerek Bulgaristan, Romanya ve Macaristan üzerinden Avusturya'ya uzanacak. 3 bin 300 kilometrelik hattın 2 bin kilometresi Türkiye'den geçecek. Proje ortakları sırasıyla BOTAŞ (Türkiye), OMV (Avusturya), MOL (Macaristan), Transgaz (Romanya), Bulgargaz Energy ve RWE (Almanya). Hattın inşaatına 2010'da başlanacak. Yatırım bedeli 7.9 milyar euroyu bulacak hattan ilk gazın pompalanması 2014'te gerçekleşecek. Projenin inşaat aşamasında Türkiye'ye ye 4.5 milyar Euro'luk yatırım yapılacak. Bu arada ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns, Türkmenistan'ın Nabucco'ya katılmasını memnuniyetle karşıladıklarını kaydetti.

ANKARA'YA BAŞBAKAN ÇIKARMASI
DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun ev sahipliğinde Ankara'da yarın yapılacak Nabucco imza töreninde ülkeler en üst düzeyde temsil edilecek. Başbakan Tayyip Erdoğan, Avusturya Şansölyesi Werner Faymann, Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu, Macaristan Başbakanı Gordon Bajnai ve Bulgaristan Başbakanı Sergei Stanishev katılıyor. Irak Başbakanı Maliki'nin ise geleceği kesinleşenler arasında... Törende ABD'yi Avrasya Enerji Özel Temsilcisi Büyükelçi Richard Morningstar temsil edecek. Gürcistan Devlet Bakanı Mikhail Saakaşvili ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso da katılacaklar listesinde yer alıyor.

YILDIZ: PROJEDE RUSYA OLURSA ŞAŞIRMAYIN
ENERJİ Bakanı Taner yıldız, Nabucco'yu, "stratejik barış projesi" olarak tanımladı. "Nabucco, AB ile aramızdaki müzakere sürecindeki enerji alanında kat etmiş olduğu bir yoldur" diyen Yıldız, şu değerlendirmeyi yaptı: "Türkiye olarak hattan geçecek 31 milyar metreküp gazın en az 15-16 milyar metreküplük kısmını istersek tedarik edebileceğiz. 'Bu boru hattı dolar mı?' diye soruluyor. Evet dolar. Ana konsept, müşterinin hazır olması. Azerbaycan ve Türkmenistan'ın gaz satışında Avrupa portföyü çok değerli. Doğumuzda böyle gaz kaynakları, batımızda tüketim noktaları oldukça her ikisi de Nabucco'da buluşacak. Bir barış ve köprü projesi olarak Nabucco'da yarın Rusya'yı da görürsek şaşırmamak lazım. İran da tedarikçi olabilir."

GELECEĞİN ORTAKLIĞI
DIŞİŞLERİ Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, yarın imzalanacak Nabucco Anlaşması'nın "geleceğin ortaklığı" olduğunu söyledi. Özügergin "Nabucco, BTC'den de önemli. Küresel boyutta kıtaları enerji güvenliği ekseninde birbirine bağlıyor. Dünyaya gelecek teminatı sunuyor. Bölgesel bazda da Türkiye'yi, Avrupa Birliği'ne somut olarak bağlayan bir anlam taşıyor" dedi.

BİZE ULAŞIN