Bekâr evinde çağrı cihazı satıyordu, yılda 3.5 milyon telefon satan Telpa'yı kurdu

Öğrenciyken bekâr evinde çağrı cihazı satarak iş hayatına adım atan Sebahattin Yaman, Türkiye'nin en çok telefon satan dağıtım şirketini kurdu

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 12 milyon cep telefonunun satıldığı Türkiye'de tek başına 3.5 milyon telefon satan Telpa'nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman, yüksek lisans eğitimi sırasında bekar evinde Ericsson çağrı cihazı satarak kariyerine başladı. 1992'de çağrı cihazı satarken kısa sürede sağladığı başarı Ericsson'un dikkatini çekiyor. Kendisini ziyarete gelen Ericsson yetkililerini ofiste değil, bekar evinde ağırlıyor. Yaman, çağrı cihazlarının satışlarını artırarak 1994'te kullanıma başlayacak cep telefonu satışının temelini atıyor. KVK ve Turkcell Ekstra bayisi olarak defalarca en satış yapan şirket olarak seçiliyor. Daha sonra Panasonic'in pazar payını yüzde 6'nın üstüne taşıyan Yaman, Motorola'nın dağıtımını da yapıyor. 2003 sonunda Samsung'un 5 dağıtıcısından biri oluyor. Kısa sürede diğer firmaların arasından sıyrılıyor. Samsung'un pazar payı en kötü olduğu 5 ülkeden biriyken, 4 yılda pazar payı en iyi ikinci ülke haline getiren Yaman, başarısının sırrını şöyle anlattıyor: "Telefon satan bayi elemanı ile benim aramdaki mesafe çok kısa olmalı. Her satış departmanının yanından günde 3 defa geçiyorum." Yıllardır Bilişim 500 sıralamasında en çok cep telefonu satan dağıtıcısı olan Telpa'nın başarısı, Samsung'un tüm dünyaraki dağıtıcılarına örnek oldu.

BOŞ MASADA ÇALIŞIYOR
Sebahattin Yaman'ın Telpa'daki odasını görmeyi beklerken, dev teknik servis ve satış ekibiyle açık ofiste çalıştığını gördük. Türkiye'deki patron tavrından farklı olduğunu gördüğümüz Yaman'a çalışanlar rahatlıkla ulaşıyor. Sorunlara çözüm buluyor.

NAMAZ VAKTİNİ VE KIBLEYİ GÖSTEREN TELEFON
TÜKETİCİNİN isteğine göre yerel değişiklikler olup olmadığıyla ilgili Yaman namaz vakitlerini ve kıbleyi gösteren E1310 modelini örnek gösteriyor. Yaman, "Son kullanıcı bayilerimize görüş ve önerilerini belirtiyor. Türkiye'nin 4 yanında 4.500 satış noktasıyla çalıştığımız için tüm pazar ihtiyaçlarını en hızlı şekilde analiz edebiliyoruz. Hangi model hangi renk beğeniliyorsa, Samsung fabrikaya bu yönde sipariş talebinde bulunuyoruz. Buna göre de değişiklik yapıyoruz. Yerel değişimlere bir örnek namaz vakitlerini ve kıble yönünü gösteren telefon tasarımı oldu. E1310 modelimiz 155TL fiyat seviyesinde" dedi.

7 BANKA TEK POS CİHAZINDA
7 BANKA
tek POS cihazında perakendecilere karşı 3 bini aşan bayilerine destek olmak için bankalarla anlaştıklarını belirten Yaman, "Vakko 5 bankayı 1 pos cihazına taşımıştı. Biz banka sayısını 7'ye çıkardık. Biz bankalarla anlaşırken bayilerimizin tek POS cihazından tüm satışlarını yapmaya başladık. Bu bizim için bayileri zaten düşen kâr marjları karşısında bir de kredi kartı komisyonu kıskacından kurtarmayı hedefledik. Bu iş çözülemiyor diyerek geleneğe teslim olmadık" diye konuştu.

"OTOMOBİL KAZANDIKÇA ADIM 'ŞANSLI'YA ÇIKTI"
EN
iyi satış yapan bayi ödülü olarak sürekli otomobilleri kazanan Sebahattin Yaman sonunda rakiplerini kızdırır. Sonunda çekiliş yapılmasına karar verilir. Ancak ödül olarak verilen 4X4 otomobil yine Yaman'a çıkar. O yıl Turkcell çekilişinde de otomobili kazanan Yaman, satın aldığı gömlek yüzünden çıkan otomobile inanamaz. Yaman olayı şöyle anlatıyor. "Ben Boğaz Köprüsü'nden geçerken telefonum çaldı. Arayan bayan İGS'den aldığım gömlek yüzünden otomobil kazandığını söyleyince, arkadaşlarımın şakası diye düşünüp telefonumu kapattım. Sonra tekrar tekrar aranınca işin ciddi olduğunu anladım. 1 yıl içinde 3 çekilişte otomobil kazanınca adım 'şanslı'ya çıktı."

BİZE ULAŞIN