'Sigortacılar oto yedek parça alımı için birleşsin'

Güneş Sigorta Genel Müdürü Aycı, sektörün 2.5 milyar liralık oto yedek parçası aldığını belirterek, sektöre makineciler gibi ortak platform önerisinde bulundu

Güneş Sigorta Genel Müdürü İlker Aycı, sigorta şirketlerinin hasarlı araçları daha ucuza tamir ettirebilmek için her yıl 2.5 milyar liralık yedek parça aldığına dikkat çekerek, sektörün alımlarını toplu yapma önerisinde bulundu. Ortak alım konusunda Çin ve Hindistan'ın petrolü ortak almasını, ezeli iki rakip olan BMW ve Mercedes'in V12 motorlarını ortak ürettirmesini örnek gösteren Aycı "Bu örnekler ortadayken sigortacıların kendi başlarına alım yapmaları pek akıl kârı değil. Bu yüzden tıpkı makine imalatçıları gibi ortak bir satın alma platformu kurulması ve satın almaların toplu bir şekilde yapılması gerekiyor" dedi. Sektörün hizmet ve mal alımlarını merkezileştirmesi gerektiğinin altını çizen Aycı, "Burada mal alımında oto yedek parça, hizmet alımında ise tamirhanelerin işçilik ücretleri ciddi bir tutar oluşturuyor. Bunu aşağıya çekemezsek herkes ciddi zarar görecek" uyarısında bulundu. Güneş Sigorta sektördeki diğer oyunculardan farklı olarak üç ana sermayedara sahip. Şirketin ana ortağı Vakıfbank, stratejik ortağı ise Fransız Groupama. Sirketin yüzde 21'i de halka açık. Bu durumun kendileri için handikap olmadığını söyleyen Aycı, "Aksine başarılı olmaya zorluyor" dedi.

'Birleşme ve satın almalar yaşanabilir'
HAYAT ve bireysel emeklilikte yeni oyuncular açısından fırsat olabileceğini belirten Aycı, "Ama elementerde yeni oyuncuya gerek yok. Hatta yeni birleşme ve satınalmalar olabilir" dedi.

ÖTV indirimi iyi geldi
KRİZİN Türkiye'yi olumsuz etkilediğini ve bunun sigorta sektöründe daralma yarattığını aktaran Genel Müdür Aycı, hükümetin Mart'tan itibaren açıklamaya başladığı paketlerin iç tüketim kadar sigorta sektörüne de olumlu etki yaptığını belirtti. Poliçe sayısının Nisan-Mayıs döneminden itibaren artışa geçtiğini aktaran Aycı, "Burada hâlâ atılması gereken adımlar olduğunu düşünüyoruz. Mesela hurda indirimi süreci güçlendirebilir. Ekonominin canlanmasıyla son çeyrekten itibaren gerçek toparlanmanın başlayacağını öngörüyoruz" dedi.


BİZE ULAŞIN