Borsaların faiz kararları ve şirket bilançolarıyla imtihanı başlıyor

Piyasalarda son 4 haftadır moraller bozuk... Bu hafta ABD'li 135 şirketin bilançosunda ve faiz kararlarında yeni bir yükselişin umudu aranacak

Borsalar kritik dönemeçte... Son 4 haftayı da düşüşle kapatan ABD borsalarını yeniden ekonomik durgunluk kaygısı sardı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ise bu süreçte diğer borsalardan ayrışarak daha güçlü bir görünüm sergiliyor. Geçen hafta Avrupa borsaları yüzde 4, Rusya Borsası yüzde 12, ABD borsaları yaklaşık yüzde 2 değer kaybederken İMKB'nin kaybı yalnızca yüzde 0.05 oldu. Ancak İMKB'nin yoluna hasarsız devam edebilmesi için bu haftayı da atlatması gerekece. Verilerin beklentilerden kötü gelmesi duırumunda satışların İMKB'de de yoğunlaşabileceği belirtliyor. Ayrıca, ABD açıklanacak olan 135 kritik bilanço, borsalar üzerinde doğrudan etkili olacak.

FAİZ İNDİRİMİNE DEVAM
İMKB'nin güçlü duruşunda Merkez Bankası'nın (MB) faiz indirimlerine devam edeceği beklentisi özellikle etkili oldu. MB Başkan Yardımcısı Erdem Başçı'nın geçtiğimiz günlerde "Faiz indirimleri için hala yerimiz var" açıklaması ve ardından gelen verilerin toparlanmanın çok yavaş olduğunu göstermesi 75-100 baz puan faiz indirimleriminin daha yapılabileceği ihtimalini güçlendirdi. İşte bu beklentiler içerisinde MB, Perşembe günü faiz kararının açıklayacak. Krizin başlamasından bu yana politika faizlerini 8 puan indiriren MB'nin bu ay 25 ya da 50 baz puanlık indirim yapacağı tahmin ediliyor. Faiz indirim sürecinin devam ediyor olması tahvil faizlerindeki düşüşü de hızlandırdı. Gösterge tahvilin faizi geçen hafta yüzde 11.37 ile tarihinin dip yaptı.

İŞSİZLİK ORANINDA DÜŞÜŞ SÜREBİLİR
NİSAN ayı işgücü verileri haftanın en önemli ikinci verisi olacak. Krizle birlikte hızla tırmanışa geçen işsizlik Şubat'ta yüzde 16.1'e, tarımdışı işsizlik ise yüzde 19'a kadar çıkmıştı. Mart'ta soluklanmaya başlayan işsizlik oranı yüzde 15.8'e çekildi. Mevsimsel etkilerle birlikte işsizliğin Nisan'da da düşüş göstereceği tahmin ediliyor. Bu arada hafta boyunca Hazine'nin borçlanma programı izlenecek. Çarşamba gübü 7.5 milyar liralık itfa yapacak olan Hazine, salı günü vadeli iskontolu tahvil ve 5 yıl vadeli TÜFE'ye endeksli tahvil ihraç edecek.

FED TUTANAKLARI ÇARŞAMBA GÜNÜ AÇIKLANACAK
PERAKENDE satışlar, enflasyon ve konut satışları gibi kritik veriler yakından takip edilecek . Salı günü açıklanacak olan Haziran Perakende satışların aylık bazda yüzde 0.4 artacağı öngörülüyor. Haziran'da Üretici Fiyatları'nın yüzde 1, Tüketici Fiyatları'nın ise yüzde 0.5 artaması bekleniyor. Çarşamba günü ise ABD Merkez Bankası Fed'in tutanakları açıklanacak.

BİZE ULAŞIN