'Doğu illerinin kalkınması kültür turizmine bağlı'

Jolly Tur Onursal Başkanı Sinan Vardar, "Doğu'nun kalkınması turizme bağlı" diyerek yatırımcıları butik otel yapmaya çağırdı

İç turizm, küresel ekonomik krizin de etkisiyle can çekişirken kültür turlarına olan ilgi geçen seneyi geçti. Jolly Tours Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Vardar, iç turizmde bu yıl krize rağmen kültür turlarına ilginin arttığını söyleyerek özellikle de Doğu turlarının tercih edildiğini kaydetti. 2008 yılında Jolly Tur ile 10 bin kişinin kültür turuna çıkarken sadece bu yılın ilk 5 ayında 12 bine yakın kişinin kültür turlarına çıktığını söyleyen Vardar, "Özellikle de GAP turları büyük ilgi görüyor. Doğu'nun kalkınması turizme bağlı" diye konuştu.

'ÖNCE ÜLKEMİZİ TANIYALIM'
Vardar, yurtdışı turlara da ilgi olduğunu söylerken, "Bizim doğu illerimiz dururken yurtdışına gidiyoruz. Önce kendi ülkemizi tanıyalım" diyerek iç turizme teşvik etti. Vardar, kriz kapsamında hükümetin yaptığı kampanyalarla Doğu illerine gidenlere indirim çekleri vererek bu illeri teşvik etmeyi de önerdi. Türkiye'de kültür turlarına çıkanların sayısının yılda 100 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Vardar, Ege ve Akdeniz sahilleri boyunca çok güze butik otellerin bulunduğunu, bu otellerin sahiplerinin kendi mutfak kültürlerini bölge turizmin aktararak kazandığını söyleyerek aynı modelin Doğu illerinde de uygulanması gerektiğini sözlerine ekledi.

'BUTİK OTELLER KURTARIR'
Vardar, müteşebbis insanların Doğu'da butik otel açmaları bu illerin gelişimi açısından çok faydalı olur" dedi. Vardar, bu sayede Doğu turizminin de "herşey dahil" tehditinden kurtulabileceğini dile getirdi. Kültür turlarına en çok nisan -mayıs ile eylül, ekim, kasım aylarında çıkılıyor. Vardar, hedefin bu turları da 12 aya yaymak olduğunu da kaydetti. Bu arada Vardar bu turlara olan ilginin daha da artması ve Doğu'un turizmle yeniden ayağa kalkması için insanların ikinci tatillerini deniz-güneş-kum yerine Doğu illerine kültür turizminden yana kullanmasını istedi. Vardar, "Bu sayede hem ülkemizin değişik değerlerini tanıyıp hem de Doğu'un kalkınmasına hep birlikte faydamız olur" dedi.

'ERKEN REZERVASYONU OCAK AYINA ÇEKECEĞİZ'
TUR şirketi ile birlikte otelcilikin çok zor yürüdüğünü söyleyen Vardar, otel işine girmeyi düşünmediğini söyledi. Vardar, "Önce kendi otellerinizi doldurmaya çalışıyorsunuz. Diğer otellere istediğiniz gibi çalışamıyorsunuz." diye konuştu. Vardar, bu sene erken rezervasyon sistemi ile geçe seneye göre yüzde 20'lik artış yakaladıklarını da dile getirdi. Bu sene Şubat ayında başladıkları erken rezervasyon kampanyalarında bu sene istedikleri rakamlara ulaştıklarını kaydeden Vardar, önümüzdeki yıldan itibaren erken rezervasyon kampanyasını Ocak ayında başlatacaklarını kaydetti.

'İHRACAT DIŞI GARİBİME GİDİYOR'
Turizmin ihracat kapsamına alınmamasını da eleştiren Vardar, "İhracat kapsamında olmamamız garibime gidiyor" dedi. Vardar, turizmcilerin TİM benzeri yapılanmaya gitmelerine de "Çok geç kalındı. Ancak olursa çok iyi olur" yorumu getirdi.

BİZE ULAŞIN