Hanımağa Erbil'e üs kuracak

Türkiye-Irak İşkadınları Derneği'nin başkanlığına seçilen Adana'nın önde gelen iş kadınlarından Sıdıka Halıcıoğlu, Irak'la ticari ilişkileri geliştirmek için Erbil'de şube açtı

Türkiye, ABD'nin müdahalesinin ardından kapılarını yeniden dünyaya açan Irak'la ticari ilişkilerin gelişmesi için harekete geçti. Adana'nın önde gelen iş kadınlarından Sıdıka Halıcıoğlu başta olmak üzere Türk iş kadınları da Irak'la ticarette aktif rol üstlenmeye hazırlanıyor. Türkiye-Irak İşadamları Derneği'nin ardından kurulan Türkiye-Irak İşkadınları Derneği bir hafta sonra resmen faaliyet başlayacak. Irak İçişleri Bakanlığı'nın onayıyla Erbil Ticaret Odası bünyesinde de şube açan derneğin başkanlığına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimcileri Kurulu Üyesi Sıdıka Halıcıoğlu seçildi.

SIFIR VERGİ, BEDAVA ARAZİ

Türk iş dünyasının önemli bir dönüşüm sürecinden geçen Irak'ta aktif rol alması gerektiğini belirten Halıcıoğlu "Kuzey Irak, petrol, inşaat, gıda, tekstil yatırımı için fırsatlar ülkesi. Vergi oranı sıfır, bedava arazi veriliyor. Kadın, erkek bu pazarda olmak zorundayız" dedi. Halıcıoğlu, SABAH'a anlatılanların aksine ülkede güvenlik sorunu olmadığını anlattı. Ülkede kadınlara değer verildiğini belirten Halıcıoğlu "İş kadınlarımız korkmadan Irak'a gidebilir" diye konuştu.

ŞABAN BAŞ: KRİZİ IRAK'LA AŞARIZ
ADANA Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Derneğin kurucu üyesi Şaban Baş, Irak pazarının Türkiye'deki kriz ortadan kaldırabilecek derecede büyük olduğunu söyledi. Baş, "Irak'ın kuzeyi ile daha içli dışlı, sınırsız ticaret hedefliyoruz" dedi.

BİZE ULAŞIN