"ABD'ye sır vermem" diyen İsviçreli UBS uzlaşma yolu arıyor

UBS'in 52 bin ABD'li müşterisinin hesap kayıtları için ABD Adalet Bakanlığı ile UBS, mahkemeden uzlaşmak için süre istedi

İsviçre bankası UBS'te hesabı bulunan 52 bin Amerikalı müşterinin gizli hesap kayıtlarının ABD makamlarınca talep edilmesi ile ilgili davanın seyri değişiyor. ABD adalet bakanlığı ile İsviçre bankası UBS, 14.8 milyar dolara sahip 52 bin Amerikalının vergi kaçırma olasılığına karşı kimlik ve gizli hesap bilgilerinin açıklanması konusunda çıkan hukuk kavgasını uzlaşmayla çözebilmek için Amerikan mahkemesinden süre istedi. Ortak bir dilekçeyle Miami mahkemesine başvuran taraflar, duruşmanın 2 Ağustos tarihine ertelenmesini talep ederek "iki ülke hükümetlerine sorunun çözümü için yapılan görüşmelerde ilerleme olanağı tanınmasını" istedi. Dün gerçekleştirilmesi gereken duruşmada, ABD makamlarının, İsviçre bankasının hesap gizliliğini koruma kararına karşı zorlayıcı önlemler talep etmesi bekleniyordu. Mahkeme dışında uzlaşmaya hazır olduklarını haftalar öncesinden belirten UBS'e karşılık ABD makamları bu konuda isteksiz bir tavır sergiliyordu. Mahkeme daha önceki duruşmada, UBS'te gizli hesabı olan Amerikan vatandaşlarının kimliğini ortaya çıkartabilmek için adalet bakanlığına, UBS'e karşı ne tür önlemler almayı planladığını sormuştu. ABD adalet bakanlığının, varlık açısından dünyanın en büyük servet yöneticisi konumunda olan UBS'in hesap bilgilerini elde etmek amacıyla ABD'deki varlıklarına el koyabileceği ya da kayyuma devri gibi yollara başvurabileceği belirtilmişti.

CEO KARŞI ÇIKMIŞTI

Müşteri bilgilerinin ABD makamlarına verilmesinin söz konusu olmadığını, bunun İsviçre yasalarının ihlali anlamına geldiğini birçok kez açıklayan UBS CEO'su Oswald Gruebel, bankanın 52 bin müşterisinin kimliğinin açıklanması talebini karşılamayacaklarını belirtmişti.

MCDONALD'S DA İSVİÇRE'NİN VERGİ CAZİBESİNE KAPILDI
ABD'li fast foood devi McDonald's, Avrupa genel merkezini Londra'dan Cenevre'ye taşıyacak. Vergi kurallarındaki esneklik Kraft, Procter & Gamble, Colgate, Palmolive ve Yahoo'nun yanısıra McDonalds'ın da Avrupa merkez binasını İsviçre'ye taşımasında etkili oldu. McDonald's, İngiltere'nin hayata geçirdiği yabancılara yönelik fikri mülkiyet haklarındaki düzenlemelerin taşınma kararında etken olmadığını savunsa da, İsviçre'deki vergi esnekliğinin uluslarlarası şirketlere daha cazip geldiği biliniyor.

BİZE ULAŞIN