'İhracatçılık meslek haline geldi'

Brezilya yolunda TÜSİAD'ın 'ihracatçılığın meslek olmadığı' yönündeki açıklamalarına yanıt veren Devlet Bakanı Zafer Çağlayan 'Bugün ihracatçılık meslek haline gelmiştir' dedi

Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜ- SİAD) ihracatçılığın meslek olmadığı yönündeki açıklamalarına yanıt verdi. Latin Amerika açılımı çerçevesinde 6 gün sürecek Brezilya ve Şili ziyaretinde 70'i işadamı, 110 kişilik dış ticaret delegasyonuna başkanlık eden Çağlayan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) yasasının kabul edilmesiyle gündeme gelen, TÜSİAD'ın "İhracatçılık bir meslek değildir" eleştirilerini Brezilya yolunda yanıtladı: "İhracatçılık meslek haline gelmiştir." Türkiye'den Brezilya ve Şili'ye ilk kez bakan düzeyinde gezi düzenlendiğini bildiren Çağlayan, imzalanacak serbest ticaret anlaşması ile Şili ile 474 milyon dolar olan ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

TİCARET HACMİ ARTACAK

Brezilya, Arjantin, Uruguay ve Paraguay'ın ticaret birliği Mersocur üyesi olduğunu hatırlatan Çağlayan bu ülkelere ürün satmakta zorlandıklarını dile getirdi. Çağlayan "Brezilya ile anlaşma imzalarsak diğer Mercosur üyeleriyle de ticaretimiz gelişecek" diye konuştu.

ŞİLİ LEOPARINI ASELSAN MODERNİZE EDECEK
Çağlayan, Şili ile savunma sanayii alanında işbirliği yapılacağını, Aselsan'ın orduya ait 200 adet Leopar tanklarının atış kontrol sistemlerini modernize edeceğini söyledi. Bu yıl Güney Amerika'da buğdayda kıtlık yaşandığını ifade eden Çağlayan "Bunu değerlendirerek Latin Amerika'ya un satmayı hedefliyoruz. Heyette Türkiye'nin en büyük un üreticileri yer alıyor" dedi.

BİZE ULAŞIN