''Kriz, istihdamı beşte bir oranında azalttı''

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonundan (TİSK) yapılan açıklamada, krizin imalat sanayinde istihdamı beşte bir oranında azalttığı belirtilerek, üretimi destekleyecek önlemlerin gerekli olduğuna dikkat çekildi.

Yazılı açıklamada, SGK tarafından yayımlanan verilere göre, imalat sanayinde 2009 Nisan ayında, 2008 Mayıs ayına göre SSK kapsamındaki işyeri sayısının yüzde 14,4; sigortalı işçi sayısının yüzde 21,4 azaldığı ifade edildi.

İmalat sanayinde toplam işyeri sayısının yaklaşık 37 bin kayıpla 254 binden 218 bine indiğine işaret edilen açıklamada, söz konusu dönemde işyeri sayısındaki azalışın ekonomi genelinde yüzde 3,5; sanayi sektöründe yüzde 12,1; inşaat sektöründe yüzde 13,2 olduğu, hizmetler sektöründe ise işyeri sayısının yüzde 2,2 oranında arttığı bildirildi.

11 ayı kapsayan söz konusu dönemde imalat sanayinde sigortalı işçi sayısının 680 bin kişi azaldığına dikkat çekilen açıklamada, bunun oransal olarak yüzde 21,4 ölçüsünde bir gerilemeye karşılık geldiği vurgulandı. Açıklamada, ''Kriz imalat sanayinde istihdamı beşte bir oranında azalttı, üretimi destekleyecek önlemler gerekli'' denildi.

Ekonomi genelinde sigortalı işçi sayısının 1 milyon 201 bin kişi azaldığına ve oransal olarak yüzde 12,4 düşüş meydana geldiğine işaret edilen açıklamada, bu azalışın sanayi sektöründe yüzde 20,1; inşaatta yüzde 22,3 ve hizmetlerde yüzde 3,9 olduğu kaydedildi.

Açıklamada, imalat sanayinde işyeri açma ve istihdam yaratma maliyetinin diğer sektörlere göre yüksek olduğundan, işyeri sayısında artış görülmesinin daha uzun zaman alacağı belirtilerek, sektörde istihdam artışının ise ekonomi büyümeye başladıktan sonra bile belli bir gecikme ile mümkün olabileceği ifade edildi.

Kayıtlı işyeri ve sigortalı işçi sayısındaki düşüşün, vergi ve sigorta primlerinde artışa neden olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bu durumun kısa ve orta vadede devam edeceği öngörüsünde bulunuldu.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

''Dolayısıyla, kayıt dışı sektörün kayıtlı ekonomiye kazandırılması için çaba gösterilirken, imalat sanayinde özellikle yurtiçi ve yurtdışı talep düşüşünden kaynaklanan istihdam azalışının önüne geçilmesi zorunludur. Hükümetimiz, reel sektörün üretimini destekleyecek tedbirleri almalı, etkinlik ve verimlilik gözardı edilmeksizin kamu yatırım harcamaları, özel sektörü teşvik etmek amacıyla artırılmalıdır.''

BİZE ULAŞIN