Opel'in talipleri GM'ye yeni tekliflerle geliyor

Opel'in satışındaki belirsizlik sürüyor. Magna ile ön anlaşması olan Opel'e Çinli firmadan sonra RHJ International de yeni teklif götürdü

ABD'li otomotiv üreticisi General Motors'un (GM) Avrupa birimine bağlı Opel'in Magna ile ön anlaşma süreci uzadıkça eski talipleri de yeni tekliflerle GM'nin kapısını çalıyor. Brüksel merkezli girişim sermaye şirketi RHJ International Şirketi'nin GM ile ilgili yeni teklifinde, Kanadalı Magna'nın Alman hükümetinden istediği 4.5 milyar euroluk garantiye karşılık sadece 3.8 milyar euroluk bir garanti istediği ileri sürüldü. Uzun süredir GM ile görüşmelerde bulunan RHJ International'ın, Opel'in yüzde 51 ile 55 arasında bir hissesine talip olduğu biliniyor. Magna ile Opel arasındaki üretim ve finans konusundaki anlaşmazlıkların çözüme kavuşturulamaması nedeniyle GM yetkilileri, anlaşma koşulları gereği diğer potansiyel adaylarla görüşmelere devam edeceklerini açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde GM, Çinli Beijing Automotive Industry'den teklif aldıklarını ve Opel için aldıkları önerinin yönetim kurulunda değerlendirildiğini ifade etmişti.

VAUXHAUL'A DE TALİP VAR
GM Avrupa'nın bir diğer markası Vauxhall'a talip olan Ripplewood isimli özel girişim sermayesi görüşmelerin son aşamada olduğunu açıkladı. Vauxhall'a yeni alıcı çıkması ile birlikte şirkette işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya 5 bin çalışana da yeni bir umut doğdu.

BİZE ULAŞIN