Turkcell Tunus'un ardından Libya'da da şansını deniyor

Telekomünikasyon sektöründe bölgesel güç olmayı hedefleyen Turkcell, bölge ülkelerine dönük açılımını sürdürüyor. Şirket, Tunus'tan sonra Libya'da da açılan ihaleye girme kararı aldığını açıkladı

Turkcell çevre ülkelerde oluşan yatırım fırsatlarını değerlendirme stratejisi doğrultusunda, Libya Telekomünikasyon Kurumu'nun sabit ve mobil telekomünikasyon hizmetleri sunumu için açtığı lisans ihalesine, doğrudan ya da bir iştiraki aracılığıyla teklif verme kararı aldı. Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada Libya pazarının, Turkcell'in Kuzey Afrika pazarına girmesi açısından büyük bir potansiyel oluşturduğu vurgulandı.

İLK ADIMI TUNUS'TA ATMIŞTI
Analistlere göre Turkcell'in sabit ve mobil telekomünikasyon hizmetleri sunumu için Libya'da açılan ihaleye teklif verecek olması, şirketin bölge ülkelerine yönelik büyüme stratejisine uygun bir adım anlamına geliyor. Oyak Yatırım Kıdemli Analisti Cemal Demirtaş, konuya ilişkin analiz notunda, "Bu, bölge ülkelerinde büyümeye yönelik stratejisi doğrultusunda fırsat arayan Turkcell açısından olumlu bir adım. Ancak şimdilik konuya ilişkin fazla ayrıntı yok" dedi. Turkcell, Kuzey Afrika pazarına girmek amacıyla en son, Tunus'ta mobil ağ kurulumu ve 2G ile 3G hizmetlerinin sağlanmasını içeren ihaleye de teklif vermiş, ancak kazanamamıştı. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv daha önce yaptığı açıklamalarda şirket olarak yurtdışındaki fırsatları değerlendirmek istediklerini belirterek "Halen sekiz ülkede faaliyet gösteriyoruz ve bu sayıyı artırmak istiyoruz. Büyüme potansiyeli olan ülkelerdeki fırsatları yakından izliyoruz. İnşallah doğru fırsatlar ortaya çıkınca doğru fiyatlarda bu şirketleri satın alma mümkün olduğu takdirde şirketimizi 8 ülkeden daha başka ülkelere de büyütme amacındayız" demişti.

BİZE ULAŞIN