"Türkiye önemini vurgulamaya devam edecek"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin, ister Nabucco ile ister Güney Akım projesi ile isterse bundan sonra oluşabilecek diğer projelerle beraber gündemde olmaya ve önemini vurgulamaya devam edeceğini bildirdi.

Yıldız, Suriye Petrol ve Mineral Kaynaklar Bakanı Süfyan El Allao ile makamında yaptığı basına kapalı görüşmenin ardından konuk bakan ile birlikte gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Azerbaycan'ın Nabucco'da ana tedarikçilerden biri olarak görülmesine rağmen Bakan düzeyinde katılım göstermesini nasıl değerlendiriyorsunuz'' şeklindeki sorusuna karşılık Yıldız, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in daha önce İngiltere'de programı olacağını açıkladığını belirtti.
Yıldız, Azerbaycan, Türkmenistan, İran, Irak, Suriye ve Mısır'ın Nabucco'ya doğal gaz tedariki konusunda destek verebileceklerini açıkladıklarını belirtti.

Bakan Yıldız, doğal gaz satışı konusunda Suriye ile yaklaşık 1 milyar metreküp üzerinden 4 ile 5 yıllık bir kontrat yapmayı düşündüklerini belirtti.

Suriyeli Bakan El Allao da ülkesinin 7 milyar metreküp doğal gaz ihtiyacı olan bir ülke olduğunu, bunun 6 milyar metreküpünü kendilerinin karşıladığını, 1 milyar metreküpünün de Mısır'dan tedarik edildiğini söyledi. Gelecek yıl üretimlerini 2 milyar metreküp artıracaklarını anlatan El Allao, tüketimin artması nedeniyle kısa bir süre için doğal gaz ithal edeceklerini bildirdi.

El Allao, 5-6 yıl sonra üretimleri tüketimlerini karşıladığında Nabucco'ya doğal gaz tedarikinde bulunabileceklerini bildirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Yıldız, bir gazetecinin, ''ABD, Nabucco Projesinde neden Rusya'yı istemiyor?'' sorusu üzerine, ilerleyen süreçte Rusya Federasyonu'nun da bu projeye katılması halinde çok fazla şaşırılmaması gerektiğini söyledi. Her ülkenin her projede bulunması şartının olmadığını anlatan Yıldız, ''Türkiye, ister Nabucco ile ister Güney Akım Projesi ile isterse bundan sonra oluşabilecek diğer projelerle beraber gündemde olmaya ve önemini vurgulayama devam edecektir. Bir başka ülkenin bakış açısı farklı olabilir. Bizim birinci önceliğimiz Türkiye'nin menfaatlerini ön planda tutmaktır'' dedi.

BİZE ULAŞIN