20 milyar liralık Barış'ın yolu müşavirden geçiyor

Vergi Konseyi Başkanı Mustafa Uysal "Başarı için tasarruf sahiplerinin akıl hocaları ikna edilmeli" dedi ve ekledi: Mali müşavirler ikna edilebilirse hedefler tutturulabilir

Yurtiçi ve yurtdışındaki varlıkların ülke ekonomisine kazandırılmasını hedefleyen Varlık Barışı'nda kritik dönemece girildi. Maliye Bakanlığı yetkilileri süresi 30 Eylül'e kadar uzatılan uygulama ile ülkeye 20 milyar lira getirilebileceğini düşünüyor ve bunun için yurtiçi ve yurtdışında tanıtım toplantıları düzenlemeye hazırlanıyor. Vergi Konseyi Başkanı Mustafa Uysal ise "Bence Maliye, road-showa değil, yeminli mali müşavirlere odaklanmalı. Zira büyük miktarda parası olanlara hizmet veren mali müşavirler aynı zamanda yatırım danışmanı olarak da hizmet veriyor. Müşavirler ikna edilirse bu rakama rahatlıkla ulaşılabilir" dedi.

ZULALARA YER YOK

Küresel ekonomik kriz sonrasında dünya ekonomik sisteminde ciddi değişimlerin yaşandığına dikkat çeken Uysal, " Kriz sonrasında dünya finansal mimarisi yeniden yapılandırılıyor ve bu yapının temelini de 'şeffaflık' oluşturuyor. Batılı ülkelerin G-20 zirvesinde vergi cennetleri ile mücadele kararı alması ve başta AB ve ABD olmak üzere tüm gelişmiş ülkelerin saklanan paraların peşine düşmesi de bu sürecin başladığını gösteriyor. Yeni süreç vergi cennetlerini bilgi paylaşımına zorluyor ve x,y,z gibi kod hesaplarla milyonlarca doların hareket etmesini ciddi anlamda kısıtlıyor" diye konuştu. Yeni sürecin parasını ülke dışında saklayan Türk vatandaşlarının yutrdışında sakladıkları para konusunda değişik rakamların telaffuz edildiğini söyleyen Uysal, "Türklerin yurtdışında 100 milyar doların üzerinde parası olduğuna inanıyorum. Bu süreçten doğal olarak Türkler de etkilenecektir" yorumunu yaptı. Varlık Barışı'nın yakın izlemeye alınan bu paraları çok düşük bir vergi ile sigortalatma fırsatını sunduğunu kaydeden Vergi Konseyi Başkanı Uysal sözlerini şöyle sürdürdü: "Tasarruf sahipleri şunu bilmeli; vergiden kaçınma dönemi artık kapanmıştır. Bu yüzden parası olanların Türkiye'nin sunduğu bu fırsattan yararlanması kendilerinin menfaatine"

Düzenlemede eksikler var, rakam çok zor
İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Başkanı Sezai Onaral ise düzenlemenin bazı eksikleri olduğunu söyledi. Varlık Barışı ile ülkeye getirilen paralardan vergi alınmaması gerektiğini savunan Onaral, "Bu yapılamıyorsa denetim elemanlarına geriye dönük inceleme imkânı sağlayan hükümlerin kaldırılması gerekir. Aksi halde hedefleri tutturmak mümkün olmayacaktır" dedi.

15 milyar lira beyan edildi, 6 milyar geldi
"Varlık Barışı Projesi" ilk kez Mayıs 2005'te Vergi Konseyi tarafından "Vergide İtalyan Modeli" başlıklı çalışma ile gündeme getirildi. 2008'e kadar rafta bekleyen proje geçen kasım da hayata geçirildi. Barışın ilk etabında 14 milyar 832 milyon liralık bildirimde bulunuldu ancak bunun sadece 6 milyar liralık bölümü ülkeye getirilebildi. Maliye'nin kasasına ise 419 milyon lira girdi.

BİZE ULAŞIN