"Akaryakıta yapılan ÖTV zammı geri alınmalı"

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, akaryakıt fiyatlarına yapılan yüzde 7,8'lik ÖTV zammının acilen geri alınmasını isteyerek, "Bu zam geri alınmaz ise hayat pahalanır, enflasyon fırlar" dedi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada, ÖTV zammıyla benzinden mazota doğalgazdan LPG' ye kadar tüm akaryakıt ürünlerinin fiyatlarının yüzde 7,8 oranında artmasının akaryakıt girdisi olan tüm ürünlerde en az yüzde 10 fiyat artışı getireceğini kaydetti. Palandöken şöyle devam etti:

"Merkez Bankası'nın yıllardır özveriyle uyguladığı enflasyonist politikalara ters düşen bu yüksek oranlı ÖTV zam kararını hatalı buluyoruz. Daha hafta başında, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), akaryakıt fiyatları en yüksek ülkemizde diye akaryakıt fiyatlarını kuruş kuruş düşürmeye çalışırken, bu yüzde 7,87 oranındaki akaryakıt zammı, diğer tüm ürünlere de yansıyarak yüzde 10 fiyat artışı getirecektir.

Taşımacılıktan, sanayi üretimine kadar her alanda zamdan etkilenmeyecek sektör yok. Zaten daralmış bir piyasa, bu kadar yüksek fiyat artışını kaldıramaz. Mutlaka geri alınması lazım"

TÜKETİCİLER BİRLİĞİ GENEL BAŞKANI KAYA: "YAPILAN ZAM KABUL EDİLEMEZ''

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, akaryakıtta ÖTV düzenlemesine tepki göstererek, ''Birlik olarak uygulana gelen petroldeki vergilerin indirilmesi için çalışma başlatmış iken, halk vergilerde ciddi indirim beklentisi içinde iken, yapılan zam kabul edilemez'' dedi.

Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, akaryakıt fiyatlarında dağıtım firmalarının fahiş karları nedeni ile 2008 Mayıs ayında başlattıkları tepki süreci sonucunda EPDK'nın müdahil olarak 20 Haziran sonrasında ''tavan fiyat'' uygulamasına gittiğini anımsattı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da tepkileri sonucu 95 oktan kurşunsuz benzin fiyatlarında 20 Haziran öncesine göre bugün itibariyle 32 kuruş düşüş yaşandığını belirten Kaya, şöyle konuştu:

''Ancak, 14 Temmuz tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile 95 oktan kurşunsuz benzin ÖTV'de 20 kuruş zam ile 1,6915 lira, mazot ise 15 kuruş zam ile 1,1545 lira oldu. ÖTV zammı ile birlikte benzinde Maliye Bakanlığına giden pay ÖTV ve KDV düzenlemesiyle 23,6 kuruş arttı. Yani litresi 3,16 olan benzinin 0,99 lira ile ham madde bedeli, rafineri, dağıtıcı, bayi, nakliyeci payı karşılanırken hiçbir riski ve yatırımı olmayan Hazineye 2,173 lira pay aktarılması akla ve izana aykırıdır.

Birlik olarak uygulana gelen petroldeki vergilerin indirilmesi için çalışma başlatma aşamasında iken, halk, vergilerde ciddi indirim beklentisi içinde iken yapılan zam kabul edilemez.
Hükumet petrol fiyatlarının düşmesi için politika sergilemiş, yapılan indirimi kendi hazinesine aktararak çelişkili davranmıştır.

Anayasa'nın 73. maddesi ''herkes mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür'' demektedir. Petrol üzerinde uygulanan vergilerle Anayasal ilke ihlal edilmiştir.''

Bakanlar Kurulunun son kararının acilen iptal edilerek, vatandaşın beklentisi olan ÖTV'deki yüksek indirimin acilen gerçekleştirilmesini isteyen Kaya, ''Aksi takdirde Tüketiciler Birliği'nin vergilerin indirilmesi için her türlü yoğun ve kitlesel eylemleri yapacağı bilinmelidir'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN