Hazine'nin ateşini 8 milyar liralık tahvil ihracı söndürdü

Hazine'nin son iki günde düzenlediği tahvil ve bono ihalelerine ilgi yoğun oldu. Toplam 26.4 milyarlık talebin 8 milyar liralık bölümü karşılandı. Enflasyona dayalı tahvillere yine yerliler damgasını vurdu

Son iki günde 3 ihale düzenleyen Hazine, 8 milyar lira borçlandı. İhalelere toplam 26.4 milyar lira teklif gelirken Hazine bugün gerçekleştireceği 7.5 milyarlık itfa öncesi rahatladı. Hazine, Temmuz borçlanmasında da sorun yaşamıyor. Pazartesi ve Salı günü gerçekleştirilen üç ihaleye toplam 26.4 milyar lira teklif geldi. Hazine bu tekliflerin yalnızca 8 milyar lirasını karşılarken bugün yapacağı 7.5 milyar liralık itfa öncesi rahatladı. Hazine dün düzenlediği iki tahvil ihalesinde ise toplam 6 milyar 565 milyon liralık satış yaptı. En yüksek teklif 22 ay vadeli TL cinsi iskontolu tahvil ihalesine geldi. İhaleye Rekabetçi Olmayan Teklif Dahil (ROT) 14.9 milyar lira teklif geldi. Toplam net satış 3 milyar 550 milyon olurken, basit faiz oranı yüzde 12.16, bileşik faiz oranı ise yüzde 11,61 olarak belirlendi.

TÜFE SEVDASI SÜRÜYOR
İlk TÜFE ihalesine yoğun ilgi göstererek blok alım yapan 'yerli' banka bu ihaleye de büyük ilgi gösterdi. Ancak edinilen bilgiye göre Hazine, bu kez yüksek montanlı satışa müsaade etmedi. Hazine'nin 5 yıl vadeli TÜFE'ye endeksli tahvil ihalesinde ise basit faiz oranı yüzde 8.55, bileşik faiz oranı yüzde 8.73 olarak belirlendi. İhalede nominal teklif 2 milyar 792 milyon lira, nominal satış 1 milyar 619 milyon lira ve net satış 1 milyar 675,8 milyon lira oldu. TÜFE'ye endeksli tahvil ihalesinde kamu kuruluşlarına satış yapılmazken, piyasa yapıcılara 1 milyar 340 milyon lira tutarında net satış gerçekleştirildi. İhalede toplam net satış tutarı 3 milyar 16 milyon lira oldu.

BİZE ULAŞIN