'Parasını almadan IMF programını uyguluyoruz!'

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi, Türkiye'nin halihazırda IMF programı uyguladığını belirterek "Sadece imza atmadık ve para almadık" dedi

Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yeni bir anlaşma yapıyıp, yapılmayacağı belirsizliğini korurken Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Direktörü Ali İhsan Gelberi, Türkiye'nin halihazırda fonun programını uyguladığını savundu. IMF'nin krizin başından bu yana ülkelerden faiz oranlarını düşürmelerini ve likidite koşullarının düzeltilmesini istediğini söyleyen Gelberi sözlerini şöyle sürdürdü: "IMF ile anlaşma yapmasak da IMF'nin programını aynen uyguluyoruz. Tek eksik para almıyoruz!" IMF ve G7 ülkelerinin önceliklerinin hala finansal istikrar olduğunun altını çizen Gelberi "Dünyada para politikalarını şu an IMF'nin belirlediği açık. IMF ise finansal istikrarı birinci önceliği sayıyor. Finansal istikrar bizim ikinci hatta üçüncü önceliğimizdir. Çünkü bizim finansal sistemimizde sorun yok" diye konuştu.

'ONLAR KANSER, BİZ ÜLSERİZ'
Gelişmiş ülkelerde finans sisteminin kansere yakalandığını söyleyen Gelberi, Türkiye için de aynı tedavi yöntemlerinin uygulanmasını eleştirdi. "Gelişmiş ülkelerin bankacılık sistemi kansere yakalandı. Biz ise ülseriz" diyen Gelberi, "Ama biz de kanser ilacı kullanıyoruz. Bu nedenle ülserimiz de iyileşmiyor. Örneğin Merkez Bankası faiz oranlarını hızla aşağı çekiyor. Açık Piyasa İşlemleri ile piyasaya likidite sağlıyor. Bu yanlış... Bunun yerine döviz alımı yapmalı. Böylece rezervler de güçlenir" önerisinde bulundu. Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinin etkisiz kalacağını savunan Gelberi şunları kaydetti: "Bizim temel sorunumuz iç talep yetersizliğidir. Öncelikle bunu çözmemiz gerekiyor. Faiz indirimleri ile de bu sağlanamıyor. Tüketicinin doğrudan güven duymasını sağlayacak çözümler üzerinde durmalıyız." Yarın toplanacak Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısından 0.50 puanlık faiz indirimi beklediğini söyleyen Gelberi, toplamda 1 puanlık daha faiz indirimi yapılabileceğini söyledi. Gelberi, faiz indirimlerinin etkisiz kalmaya devam edeceğini savundu.

BİZE ULAŞIN