TMSF şimdi de Kazak petrolünün peşine düştü!

Kazakistan devletinden 165 milyon dolar tazminat kazanan TMSF, alacağını tahsil edebilmek için farklı bir yola başvurmaya hazırlanıyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Kazakistan devletine karşı kazandığı 165 milyon dolarlık tazminatı tahsil etmek için formül arıyor. Tazminatın iki ülke arasında diplomatik soruna dönüşmesini istemeyen fon yöneticileri bu alacağı mal ve hizmet yoluyla tazmin edebileceğini düşünüyor. Kazakistan'ın Bakü- Tiflis- Ceyhan Petrol Boru Hattı'na hampetrol vermeye hazırlandığına dikkat çeken bir yetkili, "Alacağımızı bir tahvil haline dönüştürüp Hazine'ye devredeceğiz. Hazine de bunu hampetrol olarak tahsil edebilir. Kazakların da buna sıcak bakacaklarını düşünüyoruz" dedi. Adının açıklanmasını istemeyen bir fon yöneticisi ise "Uluslararası tahkimden tazminat yönünde karar çıktı. Bunu zorla veya tarafların rızasıyla tahsil edebiliyorsunuz. Biz, kardeş ülke Kazakistan'ı zor duruma düşürmek istemediğimiz için farklı bir formül üzerinde çalışıyoruz" diye konuştu. Kazakistan'ın Uluslararası Yatırım Anlaşmaları Çözümü Mahkemesi (ICSID) kayıtlarına kötü bir şekilde geçmesini arzu etmediklerini söyleyen yetkili, "Uzlaşılarak çözüldü' ibaresi ülkenin itibarını da olumlu yönde etkileyecektir. Bu yüzden mal ve hizmet alımını öngören bir ödeme planı üzerinde çalışıyoruz" diye konuştu.

Uzan'ın hakkını savunup 165 milyon doları aldılar
2002 yılında Uzan Grubu'nun Kazakistan'daki şirketleri kamulaştırıldı. 2004 yılında İmar Bankası'ndan kaynaklanan borçlardan ötürü Telsim'e TMSF el koydu. Kazak yöneticilerle masaya oturan fon yönetimi sonuç alamayınca sorunu ICSID'a taşıdı. Tahkim heyeti beş yıl sonra Telsim lehine karar verdi ve Kazakları 165 milyon dolar tazminat ödemeye mahkûm etti.

2.7 milyon varil ham petrol bedavaya gelecek
62 dolar Hampetrolün varil fiyatı
Toplam alacak tutarı 165 milyon dolar
Hampetrol karşılığı 2.7 milyon varil

BİZE ULAŞIN