Ürünler kesmedi, Çinliler mağazayı da kopyaladı

Wenice adlı Türk şirketinin CEO'su Oktay Özdemir, Pekin'de ürünlerinin yanı sıra 3 taklit mağaza tespit ettiklerini, 5-10 milyon euro arasında tazminat davası açacaklarını söyledi

Çin ürünlerden sonra mağazaları da taklit etmeye başladı. Wenice adlı Türk şirketinin CEO'su Oktay Özdemir, Çin'de bugüne kadar 3 taklit mağaza tespit ettiklerini söyledi. Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Wenice CEO'su Oktay Özdemir, Çin'deki taklit Venice mağazalarıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Dış Ticaret Müsteşarlığı'na, girişimde bulunulması için başvuru yaptıklarını söyledi. Bir müşterilerinin Pekin'de alışveriş merkezini dolaşırken Wenice mağazası görüp kendilerini haberdar etmesi üzerine bilgi sahibi olduklarını anlatan Özdemir, taklit mağazadaki ürünlerin Venice'in önceki sezon koleksiyonunun birebir kopyaları olduğunu kaydetti.

DAVA AÇILACAK
"
Bir Türk markasının bu şekilde kopyalanması Türkiye'nin tekstilde, tasarımda ve kalitede geldiği noktayı gösteriyor" diyen Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü: "Dünyada hiçbir marka, konseptiyle kopyalanmamıştır. Çin'de bugüne kadar 3 taklit mağaza tespit ettik. Konuyla ilgili Türkiye'de başvurularımızı yaptık. Önümüzdeki hafta Çin'e giderek gerekli çalışmaları yapacağız.'' Özdemir, iki hafta sonra, Çin'de tespit ettikleri taklit mağazalar için 5-10 milyon euro arasında tazminat davası açacaklarını bildirdi. Dış Ticaret Müsteşarlığı bünyesinde "Marka Koruma Birimi" oluşturulmasını isteyen Özdemir, bu vakanın Türkiye'de üretim yapılmasının önemini bir kez daha ortaya koyduğunu dile getirdi.

'Sütten hızlı ürün satıyoruz'
Ekim ayında Çin'e ciddi bir giriş yapmayı planladıklarını dile getiren Wenice CEO'su Özdemir "Rafta duran sütten daha hızlı ürün satan markayız. 300 mağazası olan bir İtalyan grupla anlaştık. Böylece mağaza sayımız katlanacak. Haftaya Hindistan'da, 15 gün sonra da Japonya'da mağaza açacağız" dedi.

'Taklitçiliğe dur denilmeli'

Özdemir, Wenice ürünlerinin satıldığına dair Bosna Hersek, Rusya ve Orta Asya ülkelerinden de şikayetler geldiğini, Rusya, Gürcistan ve Balkan ülkelerine Wenice ürünlerinin taklitlerinin, Çin üretimi olarak girdiğini tespit ettiklerini kaydetti. Bir gazetecinin ''Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki olaylar, taklit mağazalara karşı hareketinizi sekteye uğratabilir mi?'' sorusunu Özdemir, şöyle yanıtladı: "Sekteye uğramamasını diliyoruz. Çünkü bu, dünyada markaların korunması açısından çok önemli. Marka tescillerine ciddi paralar ödüyoruz. Koruma altına alınmayacaksak, marka tescilinin ne anlamı var? Çin'den de pozitif bir girişim bekliyoruz. ''

BİZE ULAŞIN