Kriz günlüğü

Fransa'da dükkânlar pazarları da açık olacak
Fransız parlamentosu, pazar günleri daha çok dükkânın açık olması ve daha fazla insanın çalışmasına izin veren yasayı onayladı. Başta katolik kilisesi olmak üzere sendika ve işlerini süper marketlere kaptırmaktan korkan küçük dükkan sahiplerinin karşı çıktığı yasa, muhalefet partilerinin yoğun çabasına rağmen 238'e karşı 282 oyla kabul edildi. Böylece Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin ana reformları arasında gösterilen 'Pazarları kaldırın' planı ile metropol şehirlerindeki mağazalar pazar günleri de açık olacak, çalışanlar fazla mesai ücreti alacak.

Johnson, 250 bin sterlini beğenmedi
Londra Belediye Başkanı Boris Johnson'ın, haftalık Daily Telegraph gazetesinde yazdığı köşeden aldığı 250 bin sterlinlik maaşını beğenmeyerek 'tavuk yemi' tanımını kullanması tepki çekti. Ulaştırma Sendikası Başkanı Bob Crow, "İşçiler saati 6 sterline çalışırken 250 bin sterlini 'tavuk yemi' olarak gören Boris Johnson'ın hangi gezegende yaşadığını merak ediyorum" dedi. Johnson, belediye başkanlığı görevinden de yılda 140 bin sterlin kazanıyor.

12 bin İngiliz postacı yarın greve gidiyor

İngiliz postacılar, maaş ve sosyal haklar konusundaki anlaşmazlıklar ve çalışma koşullarının kötüleşmesini gerekçe göstererek yarın greve gidiyor. Komünikasyon Çalışanları Sendikası'na bağlı 12 binden fazla postacı yarın 24 saat süreyle iş bırakacak. Postacılar, çalışanların işten çıkarılmasından ve maaşlarda kesintiye gidilmesinden şikâyetçi.

BİZE ULAŞIN