Piyasalar bilançolarla şahlandı İMKB yılın yeni zirvesine tırmandı

ABD şirketlerinin kârı beklentilerden iyi gelince dünya borsaları uçtu. İMKB yüzde 3.3 yükselerek yılın zirvesine çıktı, dolar 1.52'ye geriledi

ABD ekonomisinden ve şirket bilançolarından gelen iyi haberlerle dünya borsaları uçuşa geçti. Avrupa Borsaları dün yüzde 3, haftabaşından bu yana ise yüzde 7 değer kazandı. Tüm dünyayı peşinden sürükleyen ABD Borsaların'da da keyifler yerinde. ABD borsaları dün yüzde 2'nin üzerinde yükselirken, bu hafta yüzde 5 yükseldi. Bilançoların beklenenden iyi gelmesi ile risk iştahı arttı. Brent petrol yüzde 4 yükseldi ve 63 doları geçti.

BANKALAR BAŞI ÇEKTİ

Dünyadan gelen alım dalgası İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nı (İMKB) da yılın zirvesine çıkardı. İMKB dün yüzde 3.30 yükselişle 37 bin 914'e çıktı. Endeks böylece, yılbaşından bu yana yüzde 41 kazandırmış oldu. İMKB'deki yükselişe yine bankacılık önderlik etti. Garanti Bankası yüzde 8, İş Bankası yüzde 4.63, Halkbank yüzde 3.91, Vakıfbank yüzde 3.83 ve Yapı Kredi hisseleri yüzde 3.48 yükseldi. Tera Menkul Müdürü Ayşe Çolak bankalar önderliğindeki yükselişin hafta boyunca süreceğini öngördü. Çolak, "Endeksin hafta boyunca yukarı çıkması bekleniyor. Şirketlerin iyi gelen 2. çeyrek kârlar ve içerideki başarılı ihaleler yükselişi sağlıyor. Faizler herhalde daha da inecek" dedi. Turizm hisseleri ise yeni KDV düzenlemeleri nedeniyle yükselişten düştü.

ABD verileri kötünün iyisi
ABD'de sanayi üretimi Haziran'da yüzde 0.4 düşüşle beklentilerden az daraldı. Kapasite kullanımı ise 1967 yılından beri tutulan kayıtların en düşük seviyesi olan yüzde 68'e geriledi. Ekonomistler ABD sanayi üretiminin yüzde 0.6 azalmasını, kapasite kullanımının ise yüzde 67.9 olmasını bekliyorlardı. Daha önce Mayıs ayında, bir önceki aya göre yüzde 1.1 olarak açıklanan sanayi üretimindeki daralma yüzde 1.2'ye, yüzde 68.3 olarak açıklanan kapasite kullanım oranı ise yüzde 68.2'ye revize edildi.

BİZE ULAŞIN