Latin Amerika'daki 33 ülkeyle B ticaret tek ataşeye emanet!

Türkiye ile Şili arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı ama bölgedeki 33 ülke için sadece 1 ticaret ataşemiz olduğu ortaya çıktı. Çağlayan konuyu Dışişleri'ne açacak

Latin Amerika ile ticari ilişkilerini güçlendirmeye çalışan Türkiye, kişi başına 14 bin dolarlık geliriyle bölgenin en zengin ülkesi Şili'yle serbest ticaret anlaşması (STA) imzaladı. Her iki ülkede üretilen ürünlerin yüzde 95'inin sıfır gümrükle girişini sağlayacak anlaşmaya Türkiye adına Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Şili adına da dışişleri ve aynı zamanda dış ticaret bakanı Mariano Fernandez imza koydu. STA ile Şili'yle 474 milyon dolar olan toplam ticaret hacminin 1-2 yıl içinde 1 milyar doları aşması hedefleniyor. Şili'yle imzalanan STA'ya karşın Türkiye'nin bu ülkede bir ticaret ataşesi olmadığı ortaya çıktı. Bölgedeki işadamları ve Şili Türkiye Büyükelçisi Osman Ulukan, Latin Amerika'daki 33 ülkede sadece 1 ticaret ataşesi bulunduğunu, rakip ülkelerinki gibi kapı kapı dolaşacak bir ataşe olması gerektiğini söyledi. Çağlayan, Türkiye'ye döner dönmez Dışişleri Bakanlığı'na konuyu açacağını dile getirdi.

ORHAN PAMUK ÖVGÜSÜ

Türkiye tarihindeki 14'üncü STA'nın Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılan imza törenine ilk kez 2000'li yıllara 57 STA sığdıran Şili'nin Devlet Başkanı Michelle Bachelet Jeria da katıldı. Sözlerine "Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk'la birlikte Türkiye'nin kültür ve sanat açısından da büyük potansiyeli olduğunu gördük" diye başlayan Bachelet "Bu anlaşma hem ekonomik krizi yenmemize yardımcı olacak hem de Müslüman ve Hıristiyan dünyasını bağlayacak" diye konuştu. Çağlayan ise "Anlaşmanın tekstil, demir- çelik, inşaat malzemeleri, otomotiv yedek parçası gibi alanlarda fırsatlar yaratacağına inanıyoruz" dedi. Çağlayan Şili'nin ahşap konut, madencilik alanında Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılayabileceğini söyledi. İki ülke işadamları arasında ev tekstili, kumaş, havlu ve bornoz alanlarında 25 milyon dolarlık anlaşma imzalandı. Ülkenin en büyük üç perakende mağaza zinciri Falabella, Paris ve Ripley'le görüşmeler yapıldı, zincirlerin alım görevlilerinin Türkiye'ye gelmesi kararlaştırıldı.

TÜRKLER YARI FİYATINA KALİTELİ ŞARAP İÇECEK
Şili Dışişleri Bakanı Fernandez, STA sonrası ünlü Şili şaraplarının yüzde 70 olan gümrük vergisinin birkaç yıl içinde AB'nin ödediği düzeye çekileceğini kaydetti. Fernandez "Şili, dünyanın en büyük 5. şarap üreticisi, yılda 2 milyar dolarlık ihracat yapıyoruz. Avrupa'dakinden daha kaliteli şarap üretiyoruz ama fiyatımız onların yarısı kadar. Türkiye'ye sattığımız şarap tutarı yıllık 1 milyon dolara bile ulaşmıyor. Gümrüklerin düşmesiyle bu oran artacak. Türk halkı da daha uygun fiyata daha iyi şarap içebilecek" dedi.

SANAYİ ÜRÜNLERİNDE VERGİLER SIFIRLANACAK
Peki Türkiye'nin Şili ile imzaladığı STA ne getirecek.
- Şili Türkiye'den gelen sanayi ürünlerin yüzde 95'inin vergisini sıfırlayacak, kalan yüzde 5'i ise 4 yıl içinde dilimler halinde vergisiz girişini sağlayacak.
- Şarap, meyve-sebze, kuruyemiş ve bakır Türkiye'ye satılabilecek muhtemel ürünler.
- Türk şirketleri ise tekstil, demir-çelik, inşaat malzemeleri, beyaz eşya, otomotiv yedek parçası gibi alanlarda fırsatlar olacağına inanıyor.
- Tarımdaki gümrük vergileri tarife kotaları kapsamında belli bazda indirilecek. Şili tarafı ise bazı birkaç ürün dışında Türk tarım menşeli ürünlerin tamamında gümrükleri sıfırlayacak.

BİZE ULAŞIN