Başçı ağır bastı, faiz % 8.25'e indi

Merkez Bankası, faizi yarım puan daha indirerek % 8.25'e çekti. Böylece 'temkinli' Yılmaz'ın değil 'Şahin' Başçı'nın istediği oldu. Ayrıca "İndirime devam" mesajı verildi

Merkez Bankası politika faizlerini yarım puan daha indirerek tarihin en düşük seviyesi olan yüzde 8.25'e çekti. Banka böylece, krizin başından bu yana politika faizlerini toplam 8.5 puan indirerek, dünyada en fazla faiz indirimi yapan merkez bankası oldu. Bu ay aslında çeyrek puanlık indirim bekleniyordu. Ancak, "Merkez'in Şahini' olarak bilinen Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı'nın geçtiğimiz haftalarda bir konferansta yaptığı konuşma faiz indirim beklentisini yarım puana yükseltti. Başçı konuşmasında "Reel politika faizlerimiz hala yüksek. Bu nedenle, faiz indirimleri için hala yerimiz var" diyerek duruşunu ortaya koymuştu. Başçı'nın açıklamasının ardından tahvil faizleri hızla gerilemiş ve yarım puanlık faiz indirim bekleyenlerin sayısı da artmıştı. Aynı konferansta Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın ise daha temkinli konuşması dikkat çekmişti.

İNDİRİME DEVAM
Dünkü faiz kararı sonrası yapılan açıklamada indirimlere devam edileceğinin sinyali verildi. Açıklamada, "İktisadi faaliyette belirgin bir toparlanma gerçekleşmemesi halinde kısa vadede ölçülü faiz indirimlerine devam edilmesinin gerekeceği vurgulanmıştır" ifadesine yer verildi. Banka ayrıca, ekonomik faaliyetteki toparlanmaya ilişkin kaygılarını da ortaya koydu. "Dış talep zayıf seyrederken yurt içi yatırım talebi geriliyor" diyen Merkez Bankası, "İstihdam koşullarında ise henüz bir iyileşme gözlenmiyor" değerlendirmesinde bulundu. Banka, enflasyon uzun bir süre daha düşük seyrini koruyacağını öngördü.

BİZE ULAŞIN