Ruhsatsız fındık bahçeleri polis zoruyla sökülecek

Jet hızıyla yürürlüğe giren fındık paketine göre ruhsatsız bahçelerin sökümü için 6 ay tanınıyor

Hükümetin 39 ildeki fındık üretimini 13 ille sınırlayan, 642 bin hektarlık ekim alanını yaklaşık yüzde 40 azaltmayı ve üretici sayısını da 240 bine indirmeyi öngören fındık paketi önceki gün jet hızıyla yürürlüğe girdi. Üreticilerden tepki alan düzenleme ile ruhsatsız fındık bahçelerinin teşvik ile sökülmesi planlanıyor. İzinsiz fındık dikenlere bahçelerini sökmeleri için 6 aylık süre verilecek. Bu sürede sökülmeyen bahçeler Tarım Bakanlığı tarafından polis zoruyla sökülecek, masrafı da bahçe sahibinden alınacak. Eğimi yüzde 6'dan az ve 750 metreden yüksek yerlerde fındık dikilmesine kesin olarak izin verilmeyecek. Alternatif ürün kapsamında kivi, elma ve yaban mersini desteklenecek.

OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

Yeni fındık stratejisi üzerine Türkiye Ziraat Odaları Birliği, üreticiler, üniversiteler, ziraat mühendisleri, oda ve borsa başkanları olağanüstü toplandı. Tarım Bakanlığı yetkililerinin de katıldığı toplantıda, şu görüşler ön plana çıktı; "Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) alım yapmayınca fındık fiyatları düşecek. FİSKOBİRLİK acilen devreye girip, piyasada belirleyici olmalı. Fındık bahçelerinin sökülmesi için somut program ortaya konmalı. Alternatif ürün konusunda somut proje oluşturulmalı. Alternatif ürüne geçmeyenlere yönelik yaptırım netleşmeli. Söküm için verilen destek prim artırılmalı."

'ALTERNATİF DİYE SUNULAN KİVİ PAZAR BULAMADI'

TÜRKİYE Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin: Karadeniz'de kivi üretimi patladı. ancak pazarlama olmayınca üretici tekrar fındığa döndü. Endişeliyiz.
AK Parti Trabzon Milletvekili Asım Akyan: Gerçek fındık üreticisi, hak ettiği konuma gelmiş olacak.
CHP Giresun Milletvekili Eşref Karaibrahim: Fiskobirlik devreye girerek müdahale alımı yapmalı. Söküm için verilen destek primi çok düşük.
Ordu Ziraat Odası Başkanı Necat Avcı: Serbest piyasa koşulları oluşmadan fındığı serbest piyasaya bırakmak çözüm değil çözümsüzlük getirmektedir. Bunun yanlışlığını bir ay sonra rekoltenin çok düşüklüğüne rağmen göreceğiz.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi: Yeni fındık stratejisinin kısa vadede aleyhte gibi gözükse de rekabetçi bir fiyat seviyesinin orta vadede gerek miktar, gerekse fiyat bazında ihracatı arttıracak bir etki yapacağı aşikar.

TOBB: ORDU İLE GİRESUN FINDIK BORSASI KURSUN
TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Fındık konusunda üreticinin de ihracatçının da zarar etmemesini istiyorsak, fındık ihtisas borsasını burada kurmamız lazım'' dedi. Ordu Ticaret ve Sanayi Odası'nın düzenlediği 2006-2007 mali yıllarına ait vergi ve ihracat bazında plaket almaya hak kazanan oda üyelerinin ödül törenine katılan Hisarcıklıoğlu, Türkiye için fındığın ana vatanının Ordu, Giresun ve Trabzon olduğunu söyledi. "Diğer iller sonradan geldi'' diyen Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: ''Fındık İhtisas Borsası'nı burada kurmamız lazım. Ama Ordu Giresun el ele verecek. İkincisi buna bağlı olarak lisanslı depoculuğu hayata geçirmemiz lazım. Eğer bunları yaparsak fındıkta da istediğimiz sonucu alırız.

1 MİLYAR TL ZARAR EDEN TMO FINDIK ALMAYACAK
TOPRAK
Mahsulleri Ofisi bu yıl dahil artık fındık satın almayacak. Fiskobirlik'in 2005'te borcunu ödeyememesi nedeniyle yaşanan krizde devreye giren TMO, üç yılda 694 bin ton fındık aldı. Ofis bu fındığın sadece 160 bin tonunu satabildi. Yaklaşık 535 bin ton fındık ise depolarda bekliyor. Fındık alımlarında devletin kasasından yaklaşık 2.8 milyar lira çıktı. Depolardaki fındık yağlık olarak değerlendirilse bile devletin zararının en az 1 milyar lira olacağı belirtiliyor. Bu fındığın tamamının yağlık olarak kullanılması durumunda zararın ikiye katlanacağı belirtiliyor.

BİZE ULAŞIN