Türkiye ilk yerli gözlem uydusu Göktürk ile BBG evine dönecek

İlk yerli askeri keşif gözlem ve uydu projesi Göktürk için imzalar atıldı. 42 ayda tamamlanacak, Türkiye'nin uzaydaki gözü olacak

Cumhuriyet tarihinin önemli projelerinden Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın kullanacağı Göktürk Keşif Gözetleme Uydusu Projesi'ne ilişkin sözleşme dün imzalandı. Sözleşmeye Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ile İtalyan uzay, havacılık ve savunma şirketi Finmeccanica ve Fransız elektronik şirketi Thales'in ortaklığı Telespazio yetkilileri imza koydu. Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nda yapılan imza törenine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Hava Kuvvetleri Komutanı Aydoğan Babaoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

42 AYDA BİTECEK

Tarihteki ilk yerleşik Türk imparatorluğunun adını taşıyan, Türkiye'nin ilk yerli uydusu Göktürk'ün 42 ayda yapılması planlanıyor. Uydu, 2012 yılında uzaya gönderilecek. Göktürk uydusunun faaliyete geçmesinin ardından Türkiye, Biri Bizi Gözetliyor (BBG) evine dönecek. Türk Silahlı Kuvvetleri, Göktürk ile coğrafi kısıtlama olmaksızın dünya üzerinde herhangi bir bölgeden askeri istihbarat amaçlı, yüksek çözünürlüklü görüntü elde etmeyi başaracak. Gerçek zamanda görüntü çekip indirilen Göktürk uydusundan askeri ihtiyaçların yanında sivil kullanımda da yararlanılacak, ormancılık, kaçak yapıyla mücadele, ürün rekolte, harita ve kadastro, Afet Yönetimi ve doğal kaynakların izlenilmesi gibi alanlarda kullanılacak. İmza töreninde konuşan Bakan Yıldırım, uydu yapımının, gerek ulusal gerek uluslar arası düzeyde işbirliğini geliştirmeye yönelik bir proje olduğunu belirtti.

İTALYA ORTAK
Projenin ortağının İtalya olduğunu ifade eden Yıldırım, "Bu işbirliğini Türkiye içinde de İtalya'da da destekleyenler var. Türkiye'deki TAI, ASELSAN, TÜBİ- TAK ve TÜRKSAT projeyi destekliyor" dedi. Göktürk ile huyları, yörüngeleri farklı olan uyduların birleştirildiğini ifade eden Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu uyduların hepsi imal edilip monte edilecek; gerek yazılım, gerek donanım olarak Türkiye ve İtalya katkılarıyla, Göktürk vesilesiyle 2015 uydu ve uzay stratejimizi adım adım gerçekleştiriyoruz. Tedarikçi olmanın dışına çıkıyoruz. Bunu imalata, entegrasyona dönüştürecek adımı atmış oluyoruz."

GÖKTÜRK 2012'DE UZAYA FIRLATILACAK
GÖKTÜRK
Uydusu, İtalyan Telespazio firması ile birlikte hayata geçirilecek. 42 ayda yapılacak Uydu, 2012 yılında uzaya gönderilecek. Proje kapsamında, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii TUSAŞ arazisine, Türkiye'de üretilecek tüm uydulara hizmet edecek uydu montaj, entegrasyon ve test merkezi kurulacak. Göktürk'ten gerçek zamanda görüntü çekip indirilirken askeri ihtiyaçların yanında sivil kullanımda da yararlanılacak, ormancılık, kaçak yapıyla mücadele, gibi alanlarda kullanılacak. Sözleşmeye göre Tusaş Havacılık ve Uzay Sanayi (TAİ), Aselsan Tübitak ve Roketsan şirketleri de projede alt yüklenici olarak yer alacak.

BİZE ULAŞIN