9 bin Vakıfbank çalışanı hem zammı hem de altın saati kaptı

Vakıfbank'ta yönetim ile sendika arasında 9 bin çalışanı kapsayan görüşmeler tatlıya bağlandı. Zam oranı enflasyonun oldukça üzerinde olurken, gelenekler de korundu

Vakıfbank'ta yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varıldı. Türk-İş'e bağlı Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası (BASS) ile Vakıfbank yönetimi arasında yürütülen ve yaklaşık 9 bin çalışanı kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Anlaşmaya göre, toplu sözleşmenin birinci yılı ilk altı ayında ücretlere brüt 100 TL seyyanen zam yapılacak. Bu zammın ardından da lise mezunlarının en düşük ücreti brüt 950 TL'ye, 2 yıllık üniversite mezunlarının en düşük ücreti brüt 1050 TL, 4 yıllık üniversite mezunlarının en düşük ücreti brüt bin 225 TL'ye çekilecek.

SIFIR ZAM ÖNERİLMİŞTİ
Ücretler
toplu sözleşmenin ikinci yılında da altışar aylık dönemler halinde gerçekleşen enflasyon oranları doğrultusunda iyileştirilecek. BASS Genel Başkanı Turgut Yılmaz, yaptığı açıklamada, işverenin, toplu sözleşme görüşmelerinin 'sıfır zam'' önerisiyle başladığını hatırlatarak müzakereler sonrasında ücret seviyelerine göre değişmekle birlikte yüzde 30- 40'a varan artışlara ulaşıldığını söyledi.

'BU ŞARTLARDA EN İYİ SÖZLEŞME'
YILMAZ, işverenin, görüşmelerde çalışanlara 20 yıllık tecrübeleri sonucu yıllardır verilen ''altın kol saati'' yerine, "altın'' kelimesini çıkarıp, sadece ''kol saati'' vermeyi önerdiğini hatırlatarak, toplu sözleşmenin bu maddesinin korunduğunu belirtti. Yılmaz, " Malum küresel bir kriz yaşanıyor. Biz de üyelerimizin iş güvencesini ön planda tutan ve işverini de sıkıntıya sokmayacak bir anlaşma yaptık. Mükemmel değil ama bu şartlara olabilecek en iyi sözleşmeyi yaptığımızı düşünüyorum'' dedi.

BİZE ULAŞIN