Bu da oldu! Çinli firma, Wal-Mart'ı 'Çakmacı' diye mahkemeye verdi

Çinli Changzhou şirketi patentini aldığı navigasyon cihazı taşıma kitinin kopyasını sattığı gerekçesiyle ABD'li Wal-Mart ile Best Buy'ı mahkemeye verdi

Dünyaca ünlü marka ve dizaynları birebir kopyalamakla ünlenen Çinli şirketler hakkında birbiri ardına davalar açılırken, ABD'de bunun tam tersi bir durum yaşandı. Çinli bir firma, ABD'li perakende devleri Wal Mart ve Best Buy'ı patentli ürünlerini kopyalayıp ABD pazarında satmakla suçlayarak mahkemeye verdi. Navigasyon cihazı için ürettiği ve patentini aldığı taşıma kitlerinin sahtesini üreterek sattıkları gerekçesiyle perakende zincirleri Wal Mart ve Best Buy'ı dava eden Çinli Changzhou Asian Endergonic Electronic Technology Şirketi ABD mahkemelerinde hukuk mücadelesi veriyor.

'TİPİK SAHTE ÇİN MALI'
Changzhou şirketinin, geliştirdiği ve patentini aldığı ürünler ile ABD'de bir pazar oluşturmaya çalıştığını kaydeden şirketin avukatı Chad Nydegger, Best Buy ve Wal-Mart'ın Çin'de yaptırdığı ürünler için 'tipik sahte Çin malı' tanımını kullanarak üretici Çinli firma hakkında da dava açtıklarını söyledi. Şirketin Mart ayında iki yeni ürünü için patent başvurusunda bulunduğunu belirten Nydegger, 2 Temmuz'da Teksas'ta açtıkları davada Wal-Mart ve Best Buy mağazalarında satılan ürünlerinin patent haklarının şirketlerine ödenmesi talebinde bulundu.

BİZE ULAŞIN