Hürkuş uçağı efsanesi küllerinden doğuyor

"Türkiye'nin Baştayyarecisi" Vecihi Hürkuş'un adını taşıyan Türk başlangıç uçağının ilk parçası, Hürkuş'un 40'ıncı ölüm yıldönümünde üretildi

Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük havacılık kahramanlarından Vecihi Hürkuş'un adının sonsuza kadar yaşatılması amacıyla aynı adı taşıyan Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı'nın (Hürkuş) yapımı başladı. Uçağın ilk parça üretimi, Hürkuş'un 40. ölüm yıldönümünde gerçekleştirildi. 2. Kafkas Cephesi'nde bir Rus uçağını düşürerek ilk Türk Hava Zaferini kazanan Hürkuş, daha birçok ilke imza atmıştı. İstiklal Savaşı'nın son uçuşunda Gaziemir'e inerek tek başına havaalanını işgal eden Hürkuş, 1924'te ilk Türk tayyaresinin inşasını yaptı.

TUSAŞ'TA İNŞA EDİLİYOR

1925'te "Türkiye'nin Baştayyarecisi" unvanı verildikten 7 yıl sonra sonra İstanbul Kadıköy'de Türkiye'nin ilk sivil Kara ve Deniz Tayyare Fabrikası'nı kuran, 1 yıl sonra da ilk Türk kapalı kabin yolcu/ deniz uçağı ile ilk Türk Spor ve Eğitim uçağının yapımına imza atan havacılık kahramanı Vecihi Hürkuş, TUSAŞ tesislerinde düzenlenen törenle anıldı. Önceki gün yapılan tören sırasında, Hürkuş'un ilk parçası da üretildi. Türkiye'de, gelişmiş bir hava aracının tüm unsurları ile birlikte tasarlandığı ilk proje olan ve yapımının 2010'da tamamlanması beklenen Hürkuş'un tasarımında 150 TUSAŞ mühendisi çalışıyor.

HAVACILIK KAHRAMANI HÜRKUŞ ANILDI
Türk havacılık tarihinde uçak yapımı dahil birçok ilklere imza atan Vecihi Hürkuş, TUSAŞ tesislerinde törenle anıldı. Törene, Gönül Hürkuş Şarman, Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği ile TUSAŞ çalışanları katıldı.

BİZE ULAŞIN