74 engelliye iş imkanı

Kamu kurum ve kuruluşları, engelli personel istihdam etmek için sınav açacak. Sınavı kazanan 74 engelli, çeşitli kurumlarda istihdam edilecek.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü olmak üzere birçok kuruma, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 53. maddesi gereğince sınavla ''en az yüzde 40 engelli'' personel alınacak.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, mühendis ve mimar kadrolarına 34 engelli alacak. En az yüzde 40 engellilik oranına sahip adayların, lisans mezunu olması gerekiyor.

Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğünde memur olarak çalışmak isteyen engellilerde, üniversitelerin iktisadi ve idari bilimler, iktisat, siyasal bilgiler ve denkliği kabul edilen fakülte ve yüksekokullardan mezun olma şartı aranıyor.

Engellilerin istihdam edileceği diğer kurumlar ve alınacak personel sayıları ise şöyle:

''-Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğüne önlisans mezunu 1 memur,

-Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne ortaöğretim mezunu 1 dektilograf ve 1 teknisyen,

-Ordu Üniversitesi Rektörlüğüne 1 lisans mezunu bilgisayar işletmeni, 1 önlisans mezunu bilgisayar işletmeni ve 2 ortaöğretim mezunu memur,

-Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğüne ortaöğretim mezunu 1 teknisyen,

-İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne lise mezunu 1 mühendis,

-Ordu Belediye Başkanlığına lisans mezunu 1 mühendis ve ortaöğretim mezunu 1 memur,

-İstanbul Eyüp Belediye Başkanlığına lisans mezunu 1 muhasebeci, önlisans mezunu 1 muhasebeci ve lisans mezunu 2 memur,

-Kırıkkale Balışeyh Kulaksız Belediye Başkanlığına ortaöğretim mezunu 1 memur.''

Başvurularını kurumlara yapacak adayların sınav giriş yerleri, tarihi ve saati de sınav giriş belgelerinde belirtilecek. Engelli adaylar, başvurularını 27 Temmuz-10 Ağustos tarihleri arasında yapabilecek.

KPSS PUANI ARANAN İŞLER

KPSS puanı aranan ilanlara göre ise Ankara Keçiören Belediyesi, 4 yıllık fakültelerin bilgisayar bölümlerinden mezun olma şartıyla 2 bilgisayar programcısı ve ortaöğretim mezunu 1 tamirci makinist alacak. Üniversite mezunu engelliler için KPSS P3 puanının, ortaöğretim mezunları için KPSS P94 türünde puanının 1 ve üzerinde olması gerekiyor. Adaylar, 31 Temmuz Cuma gününe kadar Altındağ Şube Müdürlüğüne başvurabilecek.

Erzurum Tarım İl Müdürlüğünün meslek yüksek okulu bilgisayar programcılığı mezunu 1 bilgisayar programcısı ve Yozgat Tarım İl Müdürlüğünün lise ve dengi okul mezunu 1 tarım işçisi alacağı belirtilen ilanlarda, adayların başvurularını 31 Temmuz Cuma gününe kadar OSTİM Ankara Şube Müdürlüğüne yapması bekleniyor. Başvurularda, önlisans mezunları için KPSS P3 puanı, ortaöğretim mezunları için KPSS P94 türü dikkate alınacak.

Et Balık Kurumu şubelerine alınacak engelli personelin görev tanımları ise şöyle:

''-Ankara şubesi için lise ve dengi okul mezunu 1 bilgisayar işletmeni,
-Adana şubesi için ilköğretim mezunu 1 sıvacı,
-Bingöl şubesi için lise ve dengi okul mezunu 1 bilgisayar işletmeni,
-Sakarya şubesi için lise ve dengi okul mezunu 1 bilgisayar işletmeni.''

Adaylar, kurumun Ankara Çankaya Şube Müdürlüğüne 24 Temmuza kadar başvurabilecek. Personel alımında KPSS P94 puan türü dikkate alınacak.

Derince Belediye Başkanlığına, lise ve dengi okul mezunu 2 büro memuru ve 1 forklift operatörü alınacak. Başvurular, 30 Temmuza kadar Kocaeli İl Müdürlüğüne yapılacak. İlana, KPSS P94 puan türü olan adaylar başvurabilecek.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. ise 2 engelli bilgisayar operatörü alacak. Görme engellilerin başvuramayacağı ilanda, engellilerin Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bilgisayar sertifikası sahibi olması isteniyor. Adaylar, kurumun Ankara Çankaya Şube Müdürlüğüne 24 Temmuza kadar başvurabilecek. Müracaatlarda, KPSS P94 puan türü dikkate alınacak.

Sinop İl Özel İdaresine beden işçisi olarak alınacak 5 engelli için de son başvuru tarihi 19 Temmuz Pazar günü olarak belirlendi. Adaylar, başvurularını Sinop İl Müdürlüğüne yapabilecek. Personel alımı, noter huzurunda kura çekimiyle yapılacak.

BİZE ULAŞIN