Nabucco'dan 4.2 milyar euro vergi geliri elde edilecek

Enerji Bakanı Yıldız, Türkiye'nin Nabucco projesinde istediğinden daha fazlasını aldığını ve işletme süresince 4.2 milyar euro vergi geliri elde edeceğini bildirdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Nabucco'nun işletim süresi boyunca devletin elde edeceği vergi gelirinin 4.2 milyar euro olacağını açıkladı. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen "Türkiye'nin Enerji Politikaları'' konulu toplantıda konuşan Bakan Yıldız, "Türkiye ister vergi başlığında isterse yüzde 15 konusunda kesinlikle istediğinden daha fazlasını almış durumdadır'' dedi.

'VERGİ SİSTEMİ ADİL DEĞİLDİ'
Vergi konusunda ise vergide her ortağın çıkan vergiyi beraber paylaşmasının önerildiğini anımsatan Yıldız, bunun adil olmadığını ve karşı çıktıklarını, boru hattı mesafesine göre paylaşılmasını kabul ettirdiklerini anlattı. Yıldız, "Toplam işletme süresi içinde taşıma ücretleri hariç 4,2 milyar euroluk bir vergi tahakkuk edecek'' dedi. Bu projenin yapılabileceği konusunda zaman zaman tereddüt duyanlar olduğuna işaret eden Yıldız, Nabucco'yu mütereddit halde karşılayanların, şimdi yapılabileceğiyle alakalı görüş sarf ettiklerini vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:

'TÜRKİYE ARTIK EZİK DEĞİL'
Bu kısım çok önemli. Yorum eşiği devrilmiş demektir. Şimdi yapılabilir, hatta 'Bunun teknik detaylarına girelim' diyen yazılar çoğalmaktadır. Bunlar üzerinde her zaman açık, şeffaf ve net tavır koyduk. Türkiye bundan 10 yıl, 30 yıl önceki gibi ezik, silik bir ülke değil.'' Yıldız, Nabucco ile ilgili olarak bundan sonra hemen 6 tane ülkenin her birisinin Nabucco International Corporation ile proje destek anlaşmalarını yapacaklarını belirterek, "6 ay içerisinde bu anlaşmalarını bitirecekler'' dedi. Yıldız, Nabucco töreninden sonraki 4 saatlik boşlukta proje destek anlaşmasıyla ilgili görüşmelerin başlatılması talimatını verdiklerini de kaydetti.

'ÖTV zammı, tavan fiyatı makul olmaktan çıkarmaz'
BAKAN Yıldız, akaryakıt fiyatlarına ilişkin daha önce "Fiyatları ucuz bulmuyorum" açıklaması ile ilgili olarak "Şimdi nasıl buluyorsunuz?'' sorusu üzerine, "Zammı hiçbir iktidar istemez. İster ÖTV kanalıyla olsun, isterse teknik gerekçelerle olsun. Bunun bir zorunluluk olduğunu, Maliye Bakanlığı açıkladı'' dedi. Taner Yıldız, şöyle devam etti: "ÖTV'nin zamlanmış olması buradaki düzenlemeyi makul olmaktan çıkarmaz. Aynı zamanda tavan fiyat uygulamasıyla ilgili uygulamalar ortadan kalkmadıkça bu uygulamadan dönülemez. Burada gerekçe neydi? Dağıtım şirketi ile tüketici arasındaki makul fiyatı yakalama isteği idi. Bununla ilgili gerekçe ve görüşmeler devam ediyor. EPDK'da bir toplantı yaptık. Dağıtım şirketleri, hem bayilerin zarar etmemesine yönelik, hem de tüketicilerin makul bir ücret ödemesine dönük bir çalışma yapıldı ve bu devam ediyor.''

Elektriğe zam var mı bilmiyorum

ENERJİ Bakanı Yıldız, elektrik fiyatlarının artırılıp artırılmayacağına ilişkin soru üzerine ise, "Şu anda ben de bilmiyorum. Otomatik fiyatlama onu ortaya koyacak" dedi. Yıldız 3 ay zam olmayacağına ilişkin sözünün bulunduğunun anımsatılması üzerine de, "3 ayda bir fiyat düzenlendiği için benim söylediğim 1 Temmuz'daki miktar devam ediyor. Yani 3 ay içerisinde otomatik fiyatlama zam öngörse bile bunun periyotu temmuz ağustosta değil" dedi.

'Rumlarla petrol krizi yaşanmaz'

TPAO'NUN Akdeniz'de arama yapmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı aldığını ve aynı bölgede Kıbrıs Rum Kesimi'nin de arama yapmayı planladığını hatırlatarak, yeni bir kriz beklentisi olup olmadığı sorusu üzerine Taner Yıldız, TPAO'nun her yerde arama yaptığını belirtti. Yıldız, "Uluslararası hukuk bunun sınırını belirlemiş durumda. Biz hukuka her zaman itina göstereceğimizi her fırsatta beyan ediyoruz. Ama başka yönetimlerin de aynı şekilde bu sınıra riayet etmesi gerektiğini söylüyoruz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN