Arabistan'ın en güçlü 77'nci Suudisi 10 milyar $'lık zimmetle suçlanıyor

S. Arabistan'ın önde gelen ve akraba olan iki ailesinin şirketleri yolsuzluk iddiası ile mahkemelik oldu. Eski savaş pilotu damat Al Sanea,10 milyar $'ı zimmete geçirmekle itham ediliyor

Suudi Arabistan merkezli Ahmed Hamad Al Gosaibi & Brothers Holding (AHAB), zimmetine 10 milyar dolar para geçirdiği iddiası ile Suudi milyarder Maan Al Sanea'yı New York Yüksek Mahkemesi'nde dava etti.

DÜZMECE BELGE İLE KREDİ

Holdingin dava dilekçesinde, AHAB'ın finansal servisinde üst düzey yöneticilik görevini de yürüten Saad Grup'un sahibi Maan Al Sanea için "Al Sanea, sahte ve düzmece dokümanlar kullanarak AHAB'tan kredi sağladı. Bunları ABD, Ortadoğu'da çeşitli fonlara aktararak zimmetine geçirdi" denildi. The Arabian Business'ın Suudi Arabistan'ın bu yıl açıkladığı en güçlü 100 kişi sıralamasında 77'nci sırada yer alan Maan Al Sanea'nın eşi ise mahkemelik olduğu Al Gosaibi ailesinden. Maan Al Sanea'ya ait Saad Grup ve Ahmed Hamad Al Gosaibi & Brothers Holding, geçtiğimiz Mayıs ayında finansal kriz dolayısıyla birleşme ve borçlarını yeniden yapılandırma kararı almıştı. Taşımacılık ve yatırım şirketleri dahil değişik alanlarda faaliyet gösteren Al Gosaibi ailesinin aynı zamanda Saudi American Bankası'nda da hisseleri bulunuyor. İnşaat, gayrimenkul ve mühendislik şirketleri ile 30 milyar dolar varlığı bulunan Saad Group'un sahibi Maan Al Sanea ise HSBC bankasında hisseye sahip. 1980'de iş dünyasına giren Al Sanea, eski bir Kuveyt Hava Kuvvetleri pilotu.

ALMAN COMMERZBANK AİLE ŞİRKETİNİ DAVA ETTİ
SUUDİ Arabistan'ın ileri gelen aileleri arasında gösterilen Saad ve Al Gosaibi aileleri kendi aralarındaki zimmet davasının yanısıra uluslararası şirketlerle de mahkemelik. Alman Commerzbank, British Arab Commercial Bank, Arab Banking Corporation ve Mashreqbank, değişik miktarlardaki alacaklarına karşın iki Suudi ailenin şirketlerini mahkemeye verdi. 144 milyon dolarlık alacağına karşılık Al Gosaibi şirketini mahkemeye veren Alman Commerzbank'ın yanısıra Arab Banking Corporation da 30 milyon dolarlık borç nedeniyle Saad Trading & Contracting Şirketi hakkında Londra'da dava açtı.

BİZE ULAŞIN