Bedel ödenecek bari mantıklı olsun

Altı milyar $ ciroluk hizmet sektörünün lüks mekan sahipleri sigara kısıtlamasının faturasını sadece büyüklerin ödeyeceğini düşünüyor SUNSET'İN sahibi olan TURYİD Başkanı Tansever, işletmeler batmaya başlayınca KDV'yi indiren Fransa modelinin uygulanmasını öneriyor

Sigara yasağı resmen başladı. Artık okul, dershane ve kursların açık alanları ile lokanta, kahvehane, kafeterya ve birahane gibi yerlerde sigara içmek tarihe karıştı. İçenlere 69 TL, buna izin veren mekan sahibine ise 500 TL ile 5 bin 500 TL arasında ceza verilecek. Ceza nasıl uygulanacak, nasıl kesilecek ve kimler uygulayacak kimse bilmiyor. En çok zarar görecek ise kuşkusuz yeme-içme sektörü... Türkiye'de yeme-içme sektöründe 30 bin müessese var. 1.1 milyon kişi bu işten ekmek yiyor ve toplam cirosu 6 milyar dolar. Sadece İstanbul'da 15 bin müessese var ve 225 bin personel çalışıyor. Yıllık ciro ise 3.5 milyar dolar. Milyarlarca dolarlık sektörü etkileyecek olan sigara yasağını İstanbul'un en önemli mekan sahiplerine sorduk.

YASAĞI DESTEKLİYORLAR

Sunset'in sahibi ve aynı zamanda TURYİD (Turizm Restoranlar ve Kulüp Yatırımcıları İşletmecileri Derneği) Başkanı Barış Tansever, Ulus, Çubuklu 29, Nişantaşı Brasserie'nin patronu ve sektörün duayenlerinden Metin Fadıllıoğlu, Reina ve Suada'nın patronu Mehmet Koçarslan ve portföyünde Zuma, Vogue, Kichenette'i Türkiye'yle tanıştıran Doors Grubu ortaklarından Berk Ekşioğlu SABAH gazetesi için aynı masada toplandı. Sonucu baştan söyleyelim; hepsi sigara yasağını can-ı gönülden destekliyor ama kabağın bu lüks mekanların sahiplerinin başına patlayacağını düşünüyor. Çünkü kenarda köşede kalan kahve, restoran denetlenmeyecek ve göz önündeki büyük mekanlar bu konuda büyük sıkıntı çekecek. Patronları şöyle düşünüyor: "Bir bedel ödenecek ancak bu mantıklı bir bedel olmalı."

EKONOMİK PAKET ONAYDA
"
Biz sigaranın sağlığa zararı olduğunun bilincinde olan işletmelerin sahibiyiz. Ancak içenlere de haksızlık yapılmasına karşıyız. Kapalı alanlardaki sigara yasağını, masaları fiziksel olarak bölerek sigara içilen alanların bırakılması yönteminin doğru olduğuna inanıyoruz" diyorlar. Konuyla ilgili olarak çalışmalar da yapmışlar. TÜ- RİD Başkanı Tansever, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a gidip bu konudan en fazla zarar göreceklerin kendileri olduğunu söylediklerini, önerilerinin mekanları bölmek olduğunu anlattı. Tansever, bakanın kayıp tespitini doğru bulduğunu bunun için ekonomik fayda yaratacak bir paket hazırlamalarını önerdiğini belirtti ve ekledi: "Heyet olarak Sağlık Bakanlığı'na bir rapor verdik. Ekonomik taleplerimizi ilettik. Bakan da talepleri Başbakanımıza ileteceğini söyledi. Bekliyoruz".

Barış TANSEVER / TURYİD Başkanı
Yunanistan m 2 hesabı yapıyor
TURYİD, TUROB, TÜROFED ve Kahveciler Derneği olarak hazırladıkları paketteki öneriler, mekanın kabul edilebilecek her türde bölünmesine yönelik. Tansever; bu konuda turizmde de Türkiye'nin ezeli rakipleri Yunanistan ve İspanya'yı örnek veriyor. "İspanya'da 100 metrekareye kadar olan müeseselerde işletme sahibi içilip içilmeyeceğine kendi karar veriyor. Genellikle de içiliyor. Neden İspanya? Çünkü benzer yapıları var. Eğitim seviyesi, gelir dağılımı, turizmin önemi anlamında biz İsveç'e ya da İrlanda'ya benzemiyoruz. Ancak Sağlık Bakanlığı kabul etmedi. 'O zaman biz de Yunanistan modelini uygulayalım' dedik. Orada da 75 metrekareye kadar olan yerlerde sigara serbest. Üstü yerlerde ise mekanın yüzde 35'e (Yunanistan'da nüfusun yüzde 35'i sigara içtiği için bu oran kullanılıyor) kadar kısmını fiziksel olarak kullanma hakkınız var. Ancak Bakanlık buna da 'hayır' dedi." Peki o zaman İsviçre? Ülke çevrecilik konusunda Avrupa'nın en iyilerinden ama onlar bile fiziksel olarak alanı havalandırmalar yaparak bölerek sorunu çözmüş.

Berk EKŞİOĞLU / DOORS Group
Müşterilerimizin yüzde 75'i sigara içiyor

EKŞİOĞLU ise yasağın statlarda uygulanamadığına dikkat çekiyor: "Türkiye'de sigara içme oranı yüzde 44. Bizim müşterilerimizde yüzde 75. Türkiye her konuda AB'ye uyum yasaları çıkartıyor. Uyum yasaları içinde bir sürü başka konu da var. Neden bu konularda uyum sağlanmıyor. Bizde, yasa uygulanması için değil, sadece konmuş olmak için konuluyor. Stadyumlarda sigara içmek yasaktı. Binlerce kişi sigara içti."

Metin FADILLIOĞLU / Ulus 29, Nişantaşı Brasserie
Sigara müfettişi olacağım bu mantıklı mı?

SEKTÖRÜN duayenlerinden Metin Fadıllıoğlu, yasanın her zaman, her yerde, herkes için geçerli olmasını isteyip, ekliyor: "İtirazım var yasanın uygulamasına. Bizi müşteri ile karşı karşıya bırakıyorlar. Şimdi ben gidip içen müşterileri uyaracağım. Çözemiyorsam da Alo 184 ihbar hattını arayacağım. O adam nereden gelecek de sizi görecek belli değil. Ya da telefonumdan çekip kayda alacağım. Yani ben sigara müfettişi olacağım. Böyle bir sistem olabilir mi?"

Kaya DEMİRER Turyid Başkan Yardımcısı

Sarkozy modeli uygulansın!
"ŞAŞKINLIK içerisindeyiz. Bu sektörün bu kadar sıkıştırılmasının sebebini anlayamıyorum. Tam yasağı uygulayan ülkeler İngiltere, İrlanda, Fransa, İtalya, Almanya, Norveç, İsveç. Biz dünyada yasağı uygulayacak 13. ülke olacağız. Bacasız sanayi hizmet sektörün bu işten tek başına zarar görmesini konuşuyoruz. Fransa'da yüzde 100 yasak. Ancak sektör zarar gördü. İşletmeler batmaya başladı. Sarkozy yiyecek-içecek sektöründe KDV oranlarını yüzde 19.6'dan 5.5'a indirdi. 1 Temmuz 2009'dan itibaren ekonomik kriz artı sigaradan etkilenmeyi bu şekilde telafi ettiler."

Mehmet KOÇARSLAN / Reina ve Suada
Boğaz'ın yaşaması için özel statüye ihtiyaç var
SEKTÖRÜN önemli oyuncularını bir araya getirince başka konular da doğal olarak masaya geliyor. Gürültü sınırı konusunda Koçarslan; "Boğaz, yazın yaşanması gerekiyor. Boğaz'ın özel bir statüye ihtiyacı var. Şehrin bir gürültü planlaması yok ve bu bir an önce yapılmalı. Komşularımızın, haklarını koruyup, onlara saygılı olmayı kabul ediyorum ve 'yaşa ve yaşat' felsefesine inanıyorum. Burada yaşayan insanların gerekçe olarak iki zengin çocuğundan para kazanmaya çalışıyorlar düşüncesi yanlış."

BİZE ULAŞIN