'Ekonomik krizi yağ satışından izliyoruz en kötü dönem bitti'

Tüpraş Genel Müdürü Erkut,1994 ve 2008 krizleri öncesi madeni yağ satışlarının birdenbire kesildiğini belirterek, "Şu anda satışlarımız iyi" dedi

Ekonominin nabzını akaryakıt ürünleri satışı ile belki en iyi tutan şirket Tüpraş'ın Genel Müdürü Yavuz Erkut, resmin büyük kısmını görebildiklerini sektörün ve ekonominin yaraları sarmaya başladığını söyledi. Tüpraş'ın ilginç bir ekonomik göstergesinden de bahseden Erkut, "En önemli göstergelerden birisi de madeni yağdır. Biz bunu ilk kez 1994'teki krizde görmüştük. Birden bire madeni yağ satışı durdu. Ne oldu derken, 2 ay sonra 1994 Nisan krizi çıktı. Bu tablo aynen geçen sene Eylül - Ekim ayında da görüldü. Şu anda ise 2 aydır madeni yağ satışları iyi gidiyor. Bu en azından bizim için oldukça önemli bir sinyal. Ama tabii geçtiğimiz dönemlerde bizde kriz vardı dünyada yoktu. Onlardan biraz daha erken toparlanırız diye düşünüyorum ama yine de gelecek seneden önce olmayacak gibi" dedi.

MOTORİN TÜKETİMİ ARTIYOR

Erkut, "Türkiye genelinde yüzde 70, akaryakıt dağıtımında da yüzde 65 pazar payımız olduğunu düşünürseniz bu bize resmin büyük bir oranını görme imkanı veriyor. Benzin tüketiminde geçtiğimiz yılla hemen hemen aynıyız. Ki böyle bir kriz döneminde daha hızlı bir düşüş beklersiniz. Motorin başlangıçta biraz sert düştü ama şu anda düşüş oranı yüzde 5 - 6 gibi" dedi. Yaklaşık 2,5 yılda tırmanan petrol fiyatlarının 2 ayda düşmesinin Tüpraş üzerinde oldukça büyük bir etki yarattığını belirten Erkut, "2008'in ilk 9 ayı da oldukça iyiydi fakat ondan sonra tabi çok hızlı bir düşüş stok açısından bizi oldukça etkiledi. Tabii risk yönetmekle ilgili tedbirler zamanında alındı ama her şeye rağmen etkileniyorsunuz. Tüpraş'ın son çeyrekteki yükü yaklaşık 550 milyon dolar oldu" dedi.

CARİ AÇIĞI AZALTAN YATIRIM
"
Tüpraş Akdeniz'de 8'inci büyük, dünyada ise 30'uncu büyük rafineri'yiz" diyen Erkut, "Siyah ürünleri motorin ve benzine çevirecek yeni yatırım ile Türkiye'nin cari açığı yıllık 450 - 500 milyon euro azalacak. Şu anda 300 dolara fuel oil satıp 600 dolara motorin ithal ediyoruz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN