Kaçak güreşmekten Garipoğlu'nun 70 şirketine el konuldu

TMSF, protokole aykırı yeni firmalar kurarak,"Devlete yanlış ve eksik bilgi vermekten" Garipoğlu'nun şirketlerine el koydu

Operasyon, TMSF yönetiminin Hayyam Garipoğlu'nun protokol hükümlerine aykırı bir şekilde yurtiçi ve yurtdışında yeni şirketler kurduğunu tespit etmesiyle başladı. Yine Fon'un bilgisi dışında yeni ortaklıklar kuran ve bazı şirketlerinin aktivitelerini de gizleyen Garipoğlu, yapılan tüm uyarılara rağmen çalışmalarını ara vermeden sürdürdü.

BURGAZ RAKI TMSF'DE

Ceyhan'a 5 milyar dolarlık rafineri kurmak için şirket kuran Garipoğlu, 18 Nisan 2008 günü EPDK'ya rafineri lisansı için de başvurdu. Garipoğlu, fon uzmanlarına rafineriyi yabancı ortaklarla kuracağı bilgisini verdi. Prtokole aykırı gelişmeler üzerine Garipoğlu Grubu bünyesinde bulunan Burgaz Rakı, Sümer Bakır, Ceyteks, Ak Maya, Papilla ve Multinet'in de bulunduğu 70 şirkete el konuldu. 40 kişiden oluşan TMSF uzmanları İstanbul, İzmit, Bandırma, Lüleburgaz, Amasya, Adana ve Adıyaman'da bulunan işletmelerin yönetimini devraldı. Sahibi olduğu Sümerbank'ı 470 milyon dolar zarara uğrattığı tespit edilen Garipoğlu'nun bankasına 1999'da el konulmuştu. 2004'te TMSF ile bir protokol imzalayan Hayyam Garipoğlu'nun halen temerrüt faizi hariç 315 milyon dolar borcu bulunuyor. Garipoğlu Ocak 2009'da borçlarını yeniden yapılandırmak için fon yönetimi ile masaya oturarak borçlarını 7 yılda ödemeyi taahhüt etmişti.

"MÜNEVVER'LE İLGİSİZ"
El koyma kararının 'Münevver Karabulut Cinayeti' ile ilgisi olmadığını söyleyen TMSF kaynakları, "Cinayetle el koyma arasında bir ilişki bulunmamaktadır. El koyma kararı Garipoğlu Grubu'nun sözleşme hükümlerini ihlal etmesinden kaynaklandı" dedi.

Hayyam Garipoğlu aranıyor
GARİPOĞLU hakkında, "Özel belgede sahtecilik ve resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan" suçlamalarıyla 3 gün önce yakalama kararı çıkarıldı. MİTAŞ Enerji'nin şikâyeti üzerine Şişli'de başlatılan soruşturmada, TMSF'nin el koyduğu Sümerbank'tan 11 Mayıs 1999'da aktarılan 5 milyon dolarlık kredinin Globus isimli şirkete gittiği, bu paranın Garipoğlu tarafından kullanıldığı iddia edildi.

BİZE ULAŞIN