Şili, 3 milyar dolarlık acil yatırım yapacak

ŞİLİ ziyaretiyle ilgili temaslarından çıkan potansiyele dikkat çeken Çağlayan, müteahhitlik sektöründe önemli fırsatlar yakalanabileceğini dile getirdi. İmar Bakanı ile yaptığı görüşmede bu ülkede yapılan konut ve altyapı yatırımlarının gündeme geldiğini aktaran Bakan Çağlayan, "Ülkede 14 yılda 11 milyar dolarlık yatırım planlanıyor. 3 milyar dolarlık müteahhitlik sektörüne yönelik acil yatırım yapacaklar. Şili İmar Bakanlığı ile Türk bürokratları konuyla ilgili çalışmalara başladı. DTM kanalıyla Türk müteahhitlerini de bu konuda bilgilendireceğiz ve müteahhitlerle bu ülkedeki yatırım fırsatlarını değerlendirmeye çalışacağız" diye konuştu. Bakan Çağlayan Şili, Bolivya ve Brezilya'yı içine alacak toplam 3 bin 800 kilometrelik asfalt yol çalışmasının da Türk müteahhitler için bir fırsat olacağını kaydederek "Bu yolun amacı Çin ve Hindistanla ticarette kullanmak. Bunlara bağlı olarak da 2 liman yapmak istiyorlar" dedi.

ATATÜRK KOLEJİ
Şili' nin Ant Dağları'nı geçen demiryolunu da 30 kilometrelik bir tünelle kışın da kullanılabilir hale getirmek istediklerini kaydeden Bakan, tünelin maliyetinin 3 milyar dolar olduğunu kendilerine ilettiklerini dile getirdi. Çağlayan, Şili'deki Atatürk Koleji konusuna da değinerek okulun daha iyi bir yerde yapılması konusunda Dışişleri Bakanlığı ile temasa geçeceğini aktardı.

Brezilya ve Arjantin'le TL ile ticaret olabilir

TÜRKİYE olarak Güney Amerika'daki önemli ticari birlik olan Arjantin, Brezilya, Paraguay ve Uruguay'ın aralarında kurduğu ve malların serbest dolaşımını sağlayan Mercosur'a girmek istediklerini belirten Çağlayan, Mercosur ülkelerinin aralarındaki ticarette yerel para birimi kullanmaları konusunda çalışma yaptıklarını kaydederek "Eğer üye olabilirsek biz de Brezilya ve Arjantin ile TL üzerinden ticaret yapabiliriz. Ancak fazla verim alınamayacağını düşünüyorum" dedi.

BİZE ULAŞIN