Deve dikeni mutfağa giriyor

Tarımda uygulanacak havza destek modeliyle sofraların tadı değişecek. Desteklenecek ürünler arasında deve dikeni "aspir" de var. Susuz yetişebilen aspir, hem gıda amaçlı hem de biyodizel üretiminde kullanılacak

Tarım Bakanı Mehdi Eker, SABAH Ankara bürosunu ziyaretinde "toprak reformu" olarak nitelendirilen "tarım havzaları modeli'ndeki bilinmeyenleri anlattı. Havza modeli ile yıllardır eleştiri konusu olan "tarım politikası, envanter ve üretim planması" yaptıklarını anlatan Eker, bu adımla Türkiye ekonomisinin 5.3 milyar liralık kazancı olacağını söyledi. "Tarımda ezberi bozduk" diyen Bakan Eker, "Projede, 527 milyon veri kullandık. Geriye dönük 30 yıllık meteoroloji kayıtları aldık, ürün ve havza yapısını karşılaştırdık. Havzaların uydu görüntüleri de çekildi. Aynı üretim alanından daha yüksek verim ve ekonomik değer artışı sağlayacağız" dedi. Bakan Eker, eleştirilere hedef olan yeni fındık stratejisi konusunda vicdanının rahat olduğunu söyledi.

İŞTE, HAVZA MODELİNİN GETİRECEĞİ DEĞİŞİM:

16 ÜRÜNE 3.9 MİLYARLIK DESTEK: Havza destek modeli önce prim desteği verilen 16 üründe uygulanacak. Yeni model kapsamında, arpa, aspir, ayçiçeği, buğday, çay, çavdar, çeltik, kuru fasülye, kanola, mercimek, mısır, nohut, pamuk, soya, yulaf ve yağlık zeytin desteklenecek. Deve dikeni "aspir"den üretilen yağ da mutfaklara girecek. Geçen yıl verilen 2.9 milyar liralık destek 1 milyar lira daha artırılarak 3.9 milyar liraya çıkacak.
MISIR, BUĞDAYA DESTEK AZALACAK:Yeni modele göre mısır, zeytinyağı, buğdaya yapılan destek geçen yıla göre azalacak. Diğer ürünlerde ise yaklaşık yüzde 13 artış olacak. Ekonomik değeri en fazla artan ürünler arpa, ayçiçeği, buğday, mısır, soya, yağlık zeytin, kuru fasulye olacak. Yağlık zeytin desteği 339 milyon liradan 245 milyon liraya, mısır desteği 257 milyon liradan 231 milyon liraya düşecek.
NOHUT TARLASI AZALACAK: Nohutta üretim alanı daraltılacak ancak üretimi artacak. Ayçiçeği üretimi iki katına çıkacak. Ayçiçeği desteği 261 milyon liradan 608 milyon liraya, pamuk desteği de 580 liradan 747 milyon liraya, soya desteği de 6.9 milyon liradan 169 milyon liraya yükselecek. Ekonomik değeri en düşük ürünler ise mercimek, çay ve yulaf olacak.
ASPİR GÖZDE ÜRÜN: Yeni model ile üretimi en çok artacak ürünlerin başında aspir geliyor. 2007 yılında bin 694 hektar alanda 2 bin 280 ton aspir üretilirken, yeni modelle yaklaşık 37 bin hektara ekim yapılacak. Üretim de 50 bin tona çıkacak. Aspir ürününün ekonomik değeri 1.3 milyon liradan 30 milyon liraya çıkacak. Toplam 18 havzada üretilen aspire tam destek verilecek. Aspirden üretilen yağ mutfaklarda tüketilebilecek.
SOYADA ÜRÜN PATLAMASI: Soya üretim patlaması beklenen ürünlerin başında yer alıyor. İki yıl önce yaklaşık 9 bin hektar alanda edilen ve 30 bin ton soya üretilirken, yeni modelle üretim alanı yaklaşık 190 bine çıkacak. Üretim de 647 bin tona çıkacak. Bugüne kadar yaklaşık 20 milyon lira olan ekonomik değeri 400 milyon lirayı aşacak.
ÇAVDAR EKMEĞİ: Çavdar üretimine destek yüzde 90 artacak. Toplam 240 bin tonluk çavdar üretimi 438 bin tona ulaşacak. Çavdarın ekonomik değer artışı da 95 milyon lira olacak. Toplam çavdar üretimi yapılan 25 havza desteklenecek.

BİZE ULAŞIN