Sigarayı yasaklayan ülkenin 4 milyar $'ı kasasında kalıyor

Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler'e göre sigara yasakları, hastalık ve tedavi masraflarını azaltıp, verimliliği artırarak gelişmekte olan ülkelere 4 milyar dolarlık tasarruf sağlıyor

KAPSAMI genişletilen sigara yasağının, özellikle lokanta ve kafelerin gelirlerini düşürüp düşürmeyeceği tartışması devam ederken, Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler'in (BM) çalışması yasağın ülke ekonomilerini önemli ölçüde tasarruf sağladığını ortaya koydu. Her iki kuruluşun özellikle gelişmekte olan ülkelerde yaptığı çalışmalara göre, son yıllarda, özellikle kapalı alanlarda sigara kısıtlamasına giden ülkelerde sağlık harcamaları önemli ölçüde azaldı. Uluslararası kuruluşlara göre hastalıkların azalması, tedavi masraflarının düşmesi, iş gücü ve çalışma kaybının azalması ile verimliliğin artması gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerini 3-4 milyar dolarlık tasarruf sağlıyor.

KALKINMIŞLIK GÖSTERGESİ

BM'nin Milenyum Hedefleri'nde de belirtilen sigarayla mücadelenin, sigarasız ortamların genişliğinin, ülkelerin kalkınmışlığını da belirleyeceği kaydediliyor. İnsani kalkınma endekslerinde, kalkınmanın da önemli bir engeli olarak görülen sigara içme yaygınlığı, son yıllarda kurumsallaşmanın da kriteri olarak gösteriliyor ve bu nedenle birçok işyeri ''sigarasız bina'' olmayı hedefliyor.

KALİFORNİYA YASAĞI SIKI TUTUYOR
ABD'de sigara yasağını ilk uygulamaya sokan ve en geniş, en etkin şekilde uygulayan eyalet ise Kaliforniya oldu. Eyalette hiçbir yerde sigara içilmiyor. Sadece kapalı alanlar değil, yolda yürürken, sahilde ve evlerin önünden geçerken bile sigara içme yasağı bulunuyor.

BİZE ULAŞIN