'Sigortacıyı durgunluk değil, rekabet zorluyor'

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Genel Sekreteri Erhan Tunçay, sektörün en önemli sorununun özellikle trafik sigortasındaki ölçüsüz rekabet olduğunu söyledi

Son beş yılda ortalama yüzde 20 büyüyen ve potansiyelinden ötürü yabancı yatırımcıların adeta istilasına uğrayan sigorta sektöründe yüzler bir süredir gülmüyor. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) Genel Sekreteri Erhan Tunçay, kapatma davası ve küresel kriz gibi iki önemli sarsıntının yaşandığı 2008'de bile yüzde 4.2 büyüyen sektörün bu yıl yüzde 5 küçülmesini beklediklerini, sektörün en önemli sorununun ölçüsüz rekabet olduğunu söyledi. Özellikle Trafik Sigortasında öldürücü bir rekabetin yaşandığına dikkat çeken Tunçay "Trafikte maalesef tarifenin yetersizliğinden kaynaklanan ve giderek büyüyen bir kara delik var. Geçen yıl trafik branşındaki toplam zarar 490 milyon lira oldu ve bu rakam sektörün toplam kârı olan 470 milyon TL'den bile üzerindeydi" dedi. 2007'de bu branşın toplam zararının 243 milyon lira olduğunu hatırlatan Tunçay, "Bir yılda zarar yüzde 92 arttı. Yine de sektör 2008'i kârla kapattı" dedi.

KASKO DA ZARAR YAZIYOR

Tunçay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Trafikteki bu fiyat rekabeti devam ettiği takdirde geçen yıl 490 milyon lira olan teknik zararın bu yıl daha da büyüyebileceğini düşünüyorum. Daha da ilginç olan son iki senedir artı da olan kaskoda da bu yılın ilk üç ayında 80 milyon lira gibi bir zarara döndü."

'YENİ OYUNCULARA YER VAR'
TÜM olumsuz gelişmelere rağmen yerli ve yabancı oyuncuların sektöre olan ilgisinin sürdüğünü kaydeden Tunçay "Sigortacılık konusunda yabancıların ilgisi hâlâ sürüyor. Burada büyük bir potansiyel olduğuna inanıyorlar. Bir iki şirketin ruhsat alma başvurusu var. Ziraat Grubu bu dönemde sektöre giren yeni oyunculardan biri oldu ve sektöre hareketlilik getireceklerini düşünüyorum" dedi.

BİZE ULAŞIN