Tansaş bir kavanoz zeytin satıp, 30 bin fidan dikecek

Tansaş, Ege'nin tahrip olan ve bozulan ormanlık alanlarını yeşillendirmek için 30 bin fidanlık orman oluşturacak

Konu çevre, katkıyı yapan da perakendeci olunca iş dönüp dolaşıp rafa kadar geliyor. Firma İzmir merkezli olunca da doğduğu topraklara katkısı kaçınılmaz oluyor. Ege Orman Vakfı işbirliği ile 2006'da "Küresel Isınmaya Karşı Çözüm Siz Olun" sloganıyla harekete geçen Tansaş da kendi raflarından sattığı zeytinlerle bir orman yaratma çabası içine girdi. Ege'nin bozulan orman alanlarını yeşertmek için son olarak Ege Orman Vakfı tarafından üretilen zeytinleri mağazalarında tamamen üretim maliyeti olan 5.5 TL'den satışa sunan Tansaş, satın alınan her kavanoz zeytin için 1 fidan dikip Şirince mevkiinde fıstıkçamı, kızılçam ve serviden oluşan 30 bin fidanlık 'Tansaş Şirince Müşteri Ormanı' oluşturmak için çalışmalara başladı.

KOLİ KOLİ SİPARİŞ
İlk etabını 2006 yılında Urla'ya 100 bin fidan dikerek hayata geçiren Tansaş, bugüne kadar Ege'nin tahrip olmuş, yanmış orman alanlarına 200 bin fidan dikti. Migros Ticaret A.Ş Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcı Şevki Tuncer, "Bu üretim dönemi raflara taşınan zeytinler, yeni fidanlara dönüşecek. Tüketicinin ilgisi sonucu peş peşe gelen koli siparişleri sonucunda başta Ege Tansaş'larda yürütülen projenin kapsamı bu yıl tüm Türkiye Tansaş'ları olarak genişletildi" dedi.

PROJE İLE YEREL DEĞERLER DE EKONOMİYE KAZANDIRILACAK
PROJEDE
üç önemli faydanın olduğunu söyleyen Tuncer, ilk faydanın ihmaller sebebiyle yanan ve tahrip olan ormanların, henüz orman özelliğini yitirmeden, yeniden yeşertilmesi olduğunu ifade etti. Tuncer şöyle konuştu: "Yeşertilen alanların gelecek nesillerce sahiplenilmesi bir diğer boyut. Bu sebeple, müşterilerimizi de katarak, el birliği ile kitlesel bir etki ve farkındalık yaratıyor olmak projenin doğal ve etkin sonucudur. Üçüncü boyut, yerel değerlerin ekonomiye kazandırılmasıdır." Ege Orman Vakfı Başkanı Cem Bakioğlu ise geçen yıl Ege Orman Vakfı'nın ilk ürünlerinin Tansaş'larda satılmasıyla elde edilen gelirle 21 bin 160 fidan Torbalı Arslanlar Mevkiinde Tansaş Müşteri Ormanı'nda dikildiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN