Ulaşım zammına ''durdurma''

Tüketici Dernekleri Federasyonunun (TÜDEF) Ankara'da 15 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren ulaşım zammıyla ilgili olarak yürütmenin durdurulması ve zammın iptali talebiyle açtığı davada, Ankara 9. İdare Mahkemesi ''durdurma'' kararı verdi.

TÜDEF Genel Başkanı Ali Çetin yaptığı açıklamada, 2008 yılının başında çoklu bilet ücretlerinin 1 liradan 1,20 liraya çıkarılarak ulaşıma yüzde 20 oranında zam yapıldığını, 15 Ekim'de ise EGO otobüsleri, Metro ve Ankaray'da çok binişli kartlarda tek biniş ücretinin 1,40 liraya, özel halk otobüsleri, minibüsler ve tekli binişlerde 1,70 liraya çıkarıldığını hatırlattı.

Böylece toplamda bir yıl içinde bilet fiyatlarına yüzde 41,6 oranında zam yapıldığını belirten Çetin, 15 yılda ise ulaşım ücretlerinin tam bilette 350 kat, öğrenci biletinde 400 kat artırıldığını ifade etti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi yönetimini zam kararını geriye almaya davet ettiklerini ancak ''hayır'' yanıtı alınca zammın iptali için dava açtıklarını belirten Çetin, şunları kaydetti:

''Ankara 9. İdare Mahkemesi hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Kısacası mahkeme, zam için (keyfidir, fahiştir, haksızdır, dur) diyor. Akay Kavşağı için 15 yıl sonra gelen karara bile (yargı kararı var uymak zorundayım) diyen Melih Gökçek'in bu kararı derhal uygulamaya koymasını ve zamları geri almasını bekliyoruz. Aksi halde yargı kararına uymadığı için kendisi ve diğer görevliler hakkında suç duyurusunda bulunacağız.

Zam kararı ile 10 ay içinde Ankaralılardan 1 milyar lira keyfi olarak alınmış ve bir kısmı taşımacı esnafına verilmiştir. Kararın kesinleşmesiyle birlikte haksız ve hukuksuz olarak ödediğimiz 1 milyar lirayı yargı yoluyla Belediyeden geri isteyeceğiz.''

BİZE ULAŞIN