11 Eylül'den kurtulan Türk yeni ikiz kulelerde işbaşı yaptı

Moodys'de işe başlayan Trabzonlu finans uzmanı Köktuğ, hem eski hem de yeni İkiz Kuleler'de çalışan sayılı kişilerden biri oldu

ABD ile birlikte dünyayı da sarsan 11 Eylül 2001'deki terörist saldırılar sonucu yıkılan İkiz Kuleler'in yerine inşaa edilen 7 gökdelenli projenin ilk etabı "7 WTC'' tamamlandı. Gökdelene taşınan ünlü kredi derecelendirme şirketi Moodys' de işbaşı yapanlar arasında Türk finansçı Artun Köktuğ da var. New York'un hem yeni hem de eski İkiz Kuleler komplekslerinde çalışan sayılı kişilerden biri olma unvanını elde eden Trabzonlu Köktuğ, 11 Eylül saldırılarından bir ay öncesine kadar, İkiz Kuleler'den güneydekinin 58'inci katında ABD'nin önde gelen finans şirketlerinden birinde çalışmış.

'ÇALIŞANLAR KORKUYOR'
Köktuğ, yeni gökdelenin önünde hergün 4 polis arabası ve 20'nin üzerinde polisin beklediğini bunun da çalışanlarda ciddi korku yarattığını kaydetti. "7 WTC'' isimli 52 katlı gökdelen 2006'da saldırılarda yıkılan üçüncü binanın yerine yapıldığından dolayı ve bu durum firmalarda tedirginlik yarattığı için uzun süre kiracı bulunamadı.

'ABD'DE YAŞAM KALİTESİ DÜŞTÜ'
Amerikan finans sektörünün kalbi New York'ta 11 yıldır çalıştığını söyleyen Köktuğ, finans krizi sonrası ABD'de yaşam kalitesinin düştüğünü savundu. Köktuğ "Eskiye göre maaşlar çok daha az. Taksitleri ödeyemedikleri için birçok arkadaşımın evine el konuldu. Pek çoğu aylardır kredi kartları ile yaşıyor'' dedi.

BİZE ULAŞIN