2020'nin teknolojik hayali bir TIR'a sığdı, Türkiye'yi turluyor

Ericsson Teknoloji TIR'ında 2020'nin cep telefonu şebekesi hızlı internet ağına dönüşüyor. Cepler canlı yayın kamerası haline geliyor, 50 milyar cihaz 3N teknolojisi ve SIM kart ile hızlı internete bağlanıyor

3N teknolojisi ne işe yarayacak sorusu Ericsson'un teknoloji TIR'ında yanıt buldu. 2020 yılının modellendiği yaklaşık 29 mobil uygulamanın tanıtıldığı Teknoloji TIR'ı Türkiye'ye Çeşme'den giriş yaptı. Buradan Ankara'ya geçecek TIR daha sonra İstanbul'da Kanyon alışveriş merkezi önünde ziyaretçilerini ağırlayacak. Ericsson Teknoloji TIR'ı ceplerin canlı yayın kamerasına dönüşümünü, video ve şarkıların cep telefonu üzerinden paylaşımını canlı demolar üzerinden gösteriyor.

50 MİLYAR CİHAZ

Sadece insanların değil, yaklaşık 50 milyar cihazın mobil hızlı internet erişimini kullanacağını belirten Ericsson Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş'ın tüm dünyada uzun bir turneye çıkan Ericsson Teknoloji TIR'ı üç haftalık Türkiye ziyaretinin ilk ayağını, Çeşme'de yaptıklarını belirterek hedefleri için şunları söyledi: "Bugünün ve yarının yaşam biçiminin, iş modellerinin ve teknolojilerinin tanıtıldığı etkinlikte katılımcılar, 2020'nin teknolojisini şimdiden izleme fırsatı bulacak. TIR'da LTE, HSPA, GPON, IMS ve IPTV gibi yeni teknolojileri ve çeşitli multimedya demolarını içeren servisleri tanıtacak" Ericsson Türkiye Pazarlama Müdürü Cenk Kırbaş ise hedeflerinin hem gelecekte hem de günümüzde gerçekleşebilecek gelişimleri ve ürünleri adreslemek olduğunu dile getirdi.

EVDEN SANAL MUAYENE

Kırbaş, 320 bin kişiyle yapılan araştırmalar çerçevesinde 2020 yılı öngörülerinin ortaya çıktığını, kurgulanan güne gelindiğinde, doktor muayenelerinin bile evden genişbant teknolojisi ile yapılabileceğini belirtti. Kırbaş yeni şebeke altyapısı ile operatörlerin çok farklı servisleri hizmete sunabileceklerini kaydetti.

'KOKULAR BİLE E-POSTA İLE GÖNDERİLEBİLECEK'
Kulabaş, Ericsson'un gelecek vizyonuyla ilgili şunları söyledi: ''Sesteki dönüşüm gibi geniş bantta da önemli değişimler olacak. Ericsson'un öngörüleri doğrultusunda önümüzdeki 10-20 sene içerisinde 50 milyar cihaz birbirine bağlanacak. Bugünün gerçekleri 3 ana kriter üzerine kurulmuş durumda... Bunlar, dünyadaki uygulamalar, tüketici ve altyapı. Ericsson olarak, dijital doğanlar, gücün yer değiştirmesi, endüstrideki bileşmeler, iklim kaygıları, bütün cihazların birbirine bağlanması, katma değerli ürün ve hizmetleri pazarı etkileyen faktörler olarak görüyoruz. 2020 yılı için bazı modellemelerimiz var. Ericsson olarak şu anda olmayan 3 ürün üzerinde çalışıyoruz. Yakında e-posta ile koku da göndermeye başlayacağız.''

ELEKTRİK OLMAYAN KÖYLERDE TÜKETİCİ ŞARJ BAŞINDA BULUŞACAK
TIR'daki yeni teknolojilerden biri elektrik olmayan köylerde güneş veya rüzgar enerjisiyle baz istasyonunu kurulması. Kulabaş, yenilenebilir enerji dışında bioyakıttan üretilen elektrikle şarj merkezleri kurulduğunu biyoyakıtın da bölgedeki çiftçilere ürettirildiğini belirtti. Böylece köylülerin baz istasyonlarının enerji ihtiyacını karşılarken aynı zamanda para da kazandığını kaydeden Kulabaş, "Eskiden çeşmeden su taşıyan köylüler artık şarj merkezlerinde buluşacaklar" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN