21 milyar litre su boşa gidiyor!

İstanbul’daki tüm evler, bulaşıkları elde yıkamak yerine bulaşık makinesi kullansaydı, 1 yılda yaklaşık 21 milyar litre temiz su tasarrufu sağlanabilirdi.

Bu suyun miktarı, Manavgat Şelalesi'nden 3 günde akan su miktarına denk gelmektedir. Ayrıca Electrolux tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, İstanbul'da sadece 11 günde yaklaşık 632 milyon litre su tasarrufu sağlanabilir. Bu da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan, 2 milyon yıllık geçmişe sahip Tuz Gölü'nü kurtarmak için ihtiyacımız olan yıllık su miktarına eşittir.

Bu çalışma, Almanya'da Bonn Üniversitesi'nde elde edilen sonuçlar baz alınarak yapılmıştır. Bir günlük bulaşığın bir kişi tarafından elle yıkanması halinde, ortalama 10,5 litre su harcanmakta iken, bulaşık makinesi, aynı miktarda bulaşığı sadece 2,27 litre su ile yıkar. Üstüne üstlük, ısıtılacak sıcak suyun daha az olmasından dolayı, enerjiden ve zamandan da tasarruf edilir.

Öyleyse Türkiye'de tek bir hane, verimli bir bulaşık makinesiyle, yılda 8 bin 665 litre su tasarrufu sağlayabilir. Eğer Türkiye'deki tüm evlerde modern bulaşık makinesi kullanılmaya başlarsa, toplam 149 milyar 728 milyon 883 bin 800 litre su tasarrufu sağlanır.

22 Avrupa ülkesindeki tüketiciler, bulaşıkları elle yıkamaktansa tasarruflu bir bulaşık makinesi kullanmış olsalardı, 990,2 milyon m3 su hiç harcanmamış olabilirdi. Öyle ki bu miktar, Danimarka'nın bir yılda kullandığı su miktarından daha fazladır.

"Biz Türkiye'de henüz susuzluğun getirdiği gerçek etkiler ile karşılaşmış değiliz. Fakat susuzluğun global toplumda yarattığı sosyal, ekonomik ve hatta politik gelişmelerden etkilendiğimiz aşikardır. Dünya ekonomik açıdan daha da zor dönemlere giriyor. Bu durum, halkın ve liderlerin önümüzdeki günlerde çevresel unsurlarla daha da az ilgilenmesine sebep olabilir ki bu, ölümcül bir hatadır. Şu an elimizdeki kaynakları nasıl kullandığımız her zamankinden daha da önemlidir," diyor Pazarlama Müdürü Rüya Kip.

Birleşmiş Milletler'e bağlı Gıda ve Tarım Organizasyonu'na göre, bugün dünyada 1,1 milyar insan günlük ihtiyaçlarını gidermek için temiz suya ulaşamamaktadır. 2,6 milyar insanın ise yeterli bir temizlik güvencesi yoktur. Birleşmiş Milletler 2025 yılına kadar, 2,6 ile 3,1 milyar arasındaki insanın su yetmezliğinin getirdiği stresle ya da susuzluk çekerek yaşayacağı konusunda uyarıda bulunmaktadır. Bu durum, bugün bile, sağlık ve refahın yanı sıra tarım ve endüstride ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.

"Susuzluk problemini aşmak konusunda herkes bir rol alabilir. Tüketiciler, yeni teknolojilere yönelerek günlük hayatlarında akıllı seçimler yapabilir; yasama yetkilileri, tüketicileri gelişmiş teknoloji ürünlerini kullanmak ve verimsiz ürünleri verimlilerle değiştirmek konusunda yüreklendirebilir; endüstri ise su kullanımını azaltıp daha verimli ve çevre dostu ürünler geliştirebilir," diye sözlerine son veriyor Rüya Kip.

BİZE ULAŞIN