3G tarifesine tepki

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, cep telefonu operatörlerinin, 30 Temmuzda vermeye başlayacağı 3G hizmeti için talep aldığını ancak ortada açıklanmış bir fiyat bulunmadığını, bu durumun açık bir tüketici hakkı ihlali olduğunu savundu.

Dinç, 3G teknolojisinin, görüntülü konuşma bir yana, hemen her yerden internete çok hızlı bir şekilde bağlanma anlamına geldiğini, bu durumun iletişimde Türkiye için çok önemli bir yenilik olduğunu vurguladı.

Cep telefonu operatörlerinin 3G hizmeti vermeye başlamasına neredeyse bir hafta kalmasına rağmen tüketicinin bu konuda yeterince bilgilendirilmediğini, ''kasıtlı yapılmadığı'' düşünülse bile, bunun büyük bir eksiklik olduğunu dile getirdi.

3G konusunda bilgilendirme eksikliğinin özellikle fiyat tarifesi konusunda olduğunu, bu duruma tüketiciler adına dikkat çekmeyi bir zorunluluk olarak gördüklerini anlatan Dinç, şunları kaydetti:

''Bazı cep telefonu operatörleri, 3G ile görüntülü konuşma bedelinin, normal konuşma tarifesiyle aynı olacağını belirtiyor. Ancak bundan başka kesinlikle detay verilmiyor. Oysa, 3G'den vatandaşlarımız en fazla, cep telefonlarından ya da bilgisayarlarından internete girmek için yararlanacak. Cep telefonu operatörleri, 30 Temmuz'da verilmeye başlanacak 3G hizmeti için talep almaya başladı, ancak ortada açıklanmış fiyat yok. Bu açık bir hak ihlalidir. Eğer eski tarifelere göre 3G'den internet hizmeti verilecekse, internet paketine abone olmadan internete giren kullanıcı 1 gigabyte (gb) için 199 lira ödeyecek. Oysa sınırsız 3G ile internet ABD'de sadece 45 lira. Şuan uygulanan internet paketlerinden yararlanıldığında ise 1 gigabyte için 41 lira, 3 gigabyte için 62 lira ödenecek. 1 gigabyte ise 3-5 günde tükenir.''

1 GİGABYTE (GB), 1 MEGABYTE (MB), 1 KİLOBYTE (KB), NE DEMEK?

Cep telefonu abonelerin büyük bölümünün internet kullanım değerleri konusunda da bilgi sahibi olmadığını belirten Dinç, ''İnternet ortamındaki bir karakter (harf ya da rakam) bir byte'tır. 1024 karakter (byte) 1 kilobyte (kb), 1024 kilobyte 1 megabayte (mb), 1024 megabyte 1 gigabyte (gb) değerindedir. İnternet kullanıcılarının bu değerleri çok iyi bilmeleri gerekiyor'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN