Dolar 1.50 TL'nin altında!

Bankalararası piyasada dolar, 2008'den bu yana en düşük seviye olan 1.49'u gördü.

İstanbul serbest piyasada ise kapanış saatlerinde doların satış fiyatı 1,5060 liraya, avronun satış fiyatı 2,1470 liraya düştü.

Piyasanın kapanışı itibariyle Kapalıçarşı'da 1,5020 liradan alınan dolar 1,5060 liradan, 2,1370 liradan alınan avro ise 2,1470 liradan satılıyor. Serbest piyasada önceki kapanışta 1,5090 lira olan dolar güne 1,5120 liradan, 2,1480 lira olan avro 2,1450 liradan başlamıştı.

Uzmanlar, dolardaki değer kaybında sanayi üretimden gelen veriler ve döviz talebinin düşeceği yönündeki sinyaller olduğunu ifade ediyor.

Son dönemde açıklanan şirket kârlarına paralel olarak piyasalarda, küresel ekonominin iyiye gideceği yönündeki algıların artması borsalarda alım dalgasını getirdi. Uzmanlar, döviz cephesindeki gerilemenin de bu duruma paralel olarak yaşandığına işaret ediyor. Bir süredir küçük aralıklarla dalgalanmasına rağmen yönünü aşağı çeviren dolar, öğleden sonra piyasa aktörlerinin 'kritik eşik' diye nitelediği 1,50 TL'nin altına geriledi. Dolar, bankalararası piyasada 1,4960 liraya kadar indi.

Uzmanlar, Türkiye özelinde dolardaki dalgalanmanın temelinde sanayiden gelen haberlerle, yatırım iştahının azalmasının etkili olduğunu düşünüyor. Döviz talebinin düşeceğini öngören piyasa aktörleri, bu çerçevede kurdaki irtifa kaybının devam edeceği projeksiyonuna göre satış baskısının artacağını tahmin ediyor. Bir bankanın döviz yetkilisi, "Dolardaki değer kaybı sürecek ve TL güçlenmeye devam edecek. Sanayi üretiminden gelen haberler, yatırım iştahını azaltıyor. Bu durum da döviz ihtiyacının gerilemesine sebep oluyor" değerlendirmesinde bulundu.

Aynı yetkili, dolar kurunun ağustos ortasında başlayacak Ramazan ayı dolayısıyla 1,45 seviyelerine gelmesinin söz konusu olabileceği ifade ediyor. Bu konudaki belirleyici faktörlerin başında IMF'ten gelecek haberlerin yer aldığını aktaran aynı yetkili, doların yukarı yönlü harekete geçmesinin ise Türkiye'deki sanayi üretim rakamlarının artması ve yatırım teşviklerinin talep haline gelmesiyle mümkün olacağını savunuyor.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) işlem gören hisse senetleri günlük bazda ortalama yüzde 0,63 oranında değer yitirdi.

İMKB Ulusal 100 Endeksi, ikinci seansta 2,30 puan düşerek 38.007,79 puandan kapandı.
Hisse senetlerinin ikinci seanstaki ortalama değer kaybı yüzde 0,01 oldu.

İlk seanstaki 240,09 puanlık düşüş dikkate alındığında, Borsa endeksi günün tamamında 242,39 puan geriledi. Hisse senetleri günlük bazda ortalama yüzde 0,63 değer yitirdi.

BİZE ULAŞIN