"Gül'ün bizzat aracı olmasına rağmen Rosenthal'ı alamadık"

Kütahya Porselen'in Başkanı Güral, Alman porselen şirketii Rosenthal'ı alma sürecinde Cumhurbaşkanı Gül'ün bizzat aracı olmasına rağmen başarılı olamadıklarını söyledi

Kütahya Porselen'in de talip olduğu iflasın eşiğindeki Alman porselen şirketi Rosenthal'i, İtalyan Sambonet şirketi satın aldı. Sambonet'in, yaklaşık 100 milyon euro borcu bulunan Rosenthal'i tüm marka hakları ve patentleriyle birlikte satın aldığı, satış sözleşmesinin 10 Temmuz'da imzalandığı bildirildi. Satış fiyatı hakkında hiçbir açıklama yapılmadı. Son olarak satış fiyatının 20 milyon euro olması konusunda görüşmeler yapılıyordu.

İTALYAN ŞARTLARI TAŞIMIYOR
Rosenthal şirketinde, bini Almanya'da olmak üzere dünya çapında yaklaşık 1200 kişi çalışıyor. Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral ise satış sözleşmesinin 10 Temmuz'a imzalanmasıyla ilgili bilgileri bulunmadığını belirterek, "Alman İflas İdaresi'nce dün sabah itibariyle bize bilgi notu iletildi. İtalyan şirketi tercih etmiş. Bu hafta içinde resmi tebliğ edileceği açıklandı" dedi. Güral, bu süreçte Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bizzat aracı olduğunu belirterek, "Bizimle bizzat görüşerek neler yapılabileceğimize dair bilgiler aldı. Bu süreçte bize aracı oldu. Gerekli teşebbüslerin yapılması konusunda ilgisi oldu. Ancak aracılığına rağmen kazanamadık. Demek ki daha çok çalışmamız gerekiyor. Bugün (dün) de kararın açıklanmasıyla birlikte kendisiyle telefonla görüştük, son derece üzüntülü olduğunu ifade etti" diye konuştu. Güral, ihale şartnamesinde porselen üretimi yapması ve Almanya dışında yatırım yapıyor şartı aranmasına rağmen, çatal kaşık tencere üretime yapan bir İtalyan firmasına verildiğine dikkat çekti.

BİZE ULAŞIN